Ana sayfa Bitkisel Alabaş Nedir? En Bilinen Faydaları Neler?

Alabaş Nedir? En Bilinen Faydaları Neler?

1127
0
Alabaş Nedir
Alabaş Nedir

Turba benzemesi ile dikkat çeken sebzeler arasında yer alan alabaş, televizyon programlarında sağlıklı beslenme listelerinde yer almaya başladıkça daha fazla popüler olmaya başladı. Daha fazla popüler oldukça da merak edilmeye başlandı.

Gerçekten söylendiği kadar yararlı mı? Asıl olarak sağladığı faydalar neler? Nasıl bir sebze? Gibi birçok soru gelmeye başladı. Dilerseniz uzatmadan alabaş için sorulan bu soruların cevaplarını aramaya çalışalım. Bakalım nasıl bir besin.

Alabaş Nedir?

Turba benziyor olsa da asıl olarak lahana ailesinin bir üyesi olan alabaş, dışarıdan bakıldığı zaman turp renginde olduğu için bazen turp ile karıştırılabilir. Yurtdışında da kohlrabi olarak bilinen ve bir hayli ünlü olan sebzenin, boyutları da yine dediğimiz gibi turp kadardır.

Alabaş Nedir Nerelerde Kullanılır
Alabaş Nedir Nerelerde Kullanılır

Alabaş Faydaları Nelerdir?

Sıkça tüketilen bu sebzenin en büyük faydası mineral yönünden çok zengin oluşudur. Mineral yönünden o kadar zengindir ki bağışıklık sistemine de artı sağladığı söylenir. Bunun dışında yüksek oranda lif içermektedir.

Hem yüksek oranda lif içermesi hem de düşük kalorili olması sayesinde tok tutucu bir etkisi vardır ve diyet listelerinde, salatalarda sıkça yer verilir. Antioksidan etkisinin de bulunması nedeniyle kanser türlerine karşı bile koruma sunduğunu söylemek gerekiyor.

Sağladığı son faydayı ise C vitamini zenginliği olarak gösterebiliriz. C vitamini yönünden zengin olması, alabaşın vücut direncini de yükseltme etkisi olduğunu göstermek.

Alabaş Faydaları Neler
Alabaş Faydaları Neler

Burada sadece tüketme kısmında dikkatli olunması gerektiğini bilmelisiniz. Sonuçta lahana ailesinden bir ürün söz konusu ve lahana ailesinden besinler, iyotu emmesi ile biliniyor.

Vücudun iyot ihtiyacının karşılanmasında sorun yaşanmaması ve tiroid sorunlarının yaşanmaması açısından belli bir miktar tüketimin üzerine çıkılmamalıdır. Yani çok fazla tüketmeyin.

Düzenli veya belli aralıklarla tüketecekseniz, 1-2 taneyi çok geçmemeye çalışın. Zaten nasıl tüketeceğiniz konusunda bilgi vermeye bile gerek yok. Kendinize göre birçok farklı tarif yapabilirsiniz. Alabaş başta salata içerisinde çok sık kullanılabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!