Ana sayfa Alerji Alerji Testi Hangi Bölümde Yaptırılır?

Alerji Testi Hangi Bölümde Yaptırılır?

735
0
Alerji Testi Hangi Bölümde Yaptırılır?
Alerji Testi Hangi Bölümde Yaptırılır?

Alerji testi yaptırmak, atopik bünyeye sahip insanlar başta olmak üzere herhangi bir maddeye alerjik reaksiyon gösteren kişilerin tercih edebileceği bir yöntemdir. Alerji testi yaptıran kişi hangi maddelere alerjik reaksiyon gösterdiğini öğrenerek günlük yaşamında buna uygun tedbirler almaktadır. Alerjik reaksiyonlar basit kaşıntı, kızarıklık biçiminde ortaya çıkabileceği gibi nefes darlığı, anaflaktik şok gibi ciddi boyutlarda da ortaya çıkabilir. Alerji toplumda yeterince ciddiye alınmayan bir rahatsızlıktır ancak ciddiye alınması tavsiye edilmektedir. Hemen hemen her insanın bazı maddelere alerjisi bulunmaktadır, önemli olan vücudun gösterdiği reaksiyonun boyutudur.

Alerji Nedir?

Alerji Nedir?
Alerji Nedir?

Alerjinin tanımı, vücudumuzdaki antikorların alerjen bir maddeye karşı verdiği reaksiyondur. Bir kişide alerjiye neden olabilecek maddelere alerjen madde, alerjik bünyesi olan kişilere de “atopik” adı verilmektedir. Atopik olma durumu bir hastalık değildir, yalnızca başka insanlara zarar vermeyen alerjen maddelere kişinin vücudunun tepki göstermesi durumudur. Alerji her türlü yaşta görülebilmektedir. Çoğunlukla genetik olarak ortaya çıkan atopiklik durumu, çevresel faktörlerin etkisiyle kişinin ilerleyen yaşlarında da ortaya çıkabilmektedir. Bir kişinin alerjik reaksiyon gösterebileceği çok fazla madde vardır ancak bazı alerjiler oldukça yaygın görülmektedir. Yaygın görülen alerji türlerini; toz alerjisi, besin alerjisi, solunum yolu ile alınan maddelerin yaptığı alerjiler, polen alerjisi, akarlar ve hayvan tüylerine olan alerjiler olarak sayabiliriz. Alerjisi olan kişiler alerjik reaksiyonu oldukça etkisiz gösterebilecekken ölümcül reaksiyonlar da gösterebilmektedir. Alerji tedavisinde antihistaminik ilaçlar, kortizonlu burun spreyleri ve çeşitli nefes açıcılar kullanılmaktadır.

Alerji Testi Nedir?

Alerji testinin tanımı, kişinin alerjik reaksiyon gösterebileceği şeyleri belirleyen bir alerjen testidir. Alerji bazı durumlarda kişinin anaflaktik şok girmesine ve hayati risk oluşan bir duruma girmesine neden olmaktadır. Bu nedenle atopik vücuda sahip olan kişilerin hayatını alerjen maddelere göre düzenleyebilmesi için alerji testini yaptırması faydalı olmaktadır.  Özellikle böcek türlerine veya besinlere karşı alerjik reaksiyonu olan kişilerin günlük hayatta dikkatli olması gerekmektedir.

Sitemizden Alerji Türleri ve Belirtileri bilgilerine de bakabilirsiniz.

Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Alerji Testi Nasıl Yapılır?
Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Alerji testi yaptırmak kişinin hangi maddelere karşı alerjik reaksiyon gösterdiğini belirlemek açısından önem teşkil etmektedir. Alerjik reaksiyonlar nedeniyle yaşam kalitesi düşen atopik birey, alerji testi yaptırarak hangi maddelerin alerjen olduğunu tespit eder ve hayatını buna göre düzenler. Kişilerde alerjik reaksiyonların belirlenmesi için kullanılan yöntemler ise kan tahlili veya bazı testlerdir, bu testler şu şekildedir:

  • Prick Testi: Hastanın derisi çizilir ve uzman tarafından hazırlanan alerjen maddeler çizilen deri üzerine damlatılır. Yaklaşık 30 dakika sonra kızarıklık oluşturan madde alerjen madde olarak kabul edilir. Bu yöntemle 20 – 30 civarı alerjen madde tespit edilebilmektedir.
  • Patch Testi: Egzama hastalığına neden olan alerjik maddelerin tespitinde kullanılan bir testtir. Bir bant üstüne kimyasal maddeler dökülür ve bu bant hastanın sırtına yapıştırılarak 2 gün beklenir.  Kızarıklığın olduğu bölgeler alerjen maddenin tespitini sağlar.
  • Kan Testi: Alerji testinin türleri arasında en etkili test olan kan testi ile kandaki IgE antikoru oranı ölçülür Alerjik hastalarda bu oran normal kişilerin 10 katı kadardır.

Alerji Testi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Alerji testi uygulaması için öncelikle ilgili tıbbi bölümde doktor muayenesine gitmek gerekmektedir. Kişinin alerji testini yaptırması için Alerji ve İmmünoloji adı verilen bölümden randevu alması gerekmektedir. Farklı yöntemlerle alerji testini yapan uzman doktor, kişinin alerjisi olan çoğu maddenin tespit edilmesini sağlamaktadır. Alerji testi sonucunda reaksiyon gösterilen maddelere uzak bir yaşam tarzı sürülmesi gerekmektedir. Bazen testten sonra doktor tarafından alerji ilacı tedavisi de uygulanabilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!