Ana sayfa Alerji Alerji Türleri ve Belirtileri Nelerdir?

Alerji Türleri ve Belirtileri Nelerdir?

296
0
Alerji Türleri ve Belirtileri Nelerdir?

Alerji, çeşitli yollarla vücuda  iren zararlı maddelerin, oluşan reaksiyonla dışarıya atılması durumudur. Bağışıklık sisteminde meydana gelen sorunlar alerjiye neden olmaktadır. Vücuda giren maddelere göre, alerjinin çeşitleri de farklılık göstermektedir. İşte bu maddelerden ötürü meydana gelen bazı alerji çeşitleri;

  • Besinlerden meydana gelen alerjiler.
  • Deride oluşan alerjiler.
  • Astım alerjisi, rinit alerjisi, dermatit alerjisi, konjüktivit alerjisi.

Alerjinin Belirtileri Var Mı?

Her hastalıkta olduğu gibi alerji hastalığında da çeşitli belirtiler meydana gelebilmektedir. Bu belirtiler göz önüne alınarak gerek görüldüğünde doktora görünülmelidir. Alerjinin bazı belirtileri ise şu şekildedir:

  •  Alerjinin en önemli belirtileri arasında kuru öksürük, boğazda oluşan gıcıklar, genizdeki akıntılar, burun tıkanmaları örnek verilebilir.
  •  Alerji olduğu zaman özellikle alt ve üst solunum yolları büyük etki görmektedir. Polen, toz gibi nesneler özellikle alt ve üst solunum yollarını etkilemektedir. Bununla beraber hapşırık ve burun akıntısı da alerjiden dolayı sürekli hale gelebilmektedir.
  •  Alerjisi olanlarda genellikle vücudun verdiği reaksiyonlar daha fazla olurken, sinüzit olma durumları da daha çoktur.

Bu tip belirtiler görüldüğü anda mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Yiyecek Alerjisi

Alerji sadece toz, polen gibi durumlarda oluşmaz. Aynı zamanda tüketilen yiyeceklere olan alerji durumları da söz konusudur. Bazı kişiler, bazı yiyeceklere karşı alerji gösterirler. Bu reaksiyonlar genellikle vücuda giren yiyecekleri bedenin kabul etmemesinden kaynaklanmaktadır. Diğer alerji durumlarında da vücut çeşitli maddelere karşı dirençsiz olduğundan otomatik olarak reaksiyon göstermektedir.

Alerji Tedavisi

Alerjiler genellikle vücutta oluşan tepkimelerdir. Yani bir yiyecek tüketildiğinde, vücut bazen onu deri üzerinde kaşıntıyla dışarı atma eğiliminde bulunur. Alerjiyi tedavi aşaması ise iki türlüdür. İlk tedavi ilaçla yapılacak olan tedavi iken ikincisi ise kişinin kendi sağlığını koruma amaçlı, alerji duyduğu nesne ve yiyeceklerden uzak durmasıdır.

Sağlıklı Mutlu Yarınlar..

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!