Ana sayfa Ruh Sağlığı Anksiyete Bozukluğu ve Belirtileri Nedir?

Anksiyete Bozukluğu ve Belirtileri Nedir?

1450
0
Anksiyete bozukluğu ve belirtileri

Anksiyete bozukluğu, sorunlardan dolayı orantısız olarak endişelenme ve kaygılanma gibi seyir eden bir psikolojik bozukluktur. Bir tehlikenin veya tehdidin sonucunda herkeste görülebilen bir duygu olarak bilinir. İşe yetişmek, sınava geç kalma durumu, aile ile ilgili problemler ve maddi sorunlar insanları kaygılandırabilir. Kaygı, sorunlarla baş edebilmek için hazırlıklı olmayı, tehlike durumunda ise karar verip başa çıkmayı sağlar. Günlük olan kaygılar hafiftir, baş etmesi kolaydır. Ancak, kaygı süresi uzarsa ve şiddeti artarsa; günlük hayatı olumsuz yönde etkiler.

Anksiyete bozukluğu

Anksiyete Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Anksiyete nedeni tam anlamıyla bilinemez. Kalıtımsal faktörler de etki edebilir. Çocukluk döneminde yaşanılan deneyimlerin de etkisi olabilir. Kişilik ve stres verici yaşam gibi faktörler de bu psikolojik bozukluğa sebep olan faktörler arasında sayılır.

Anksiyete belirtileri

Sebepsiz yere veya sebep olsa bile uygunsuz, denetlenemeyen seviyede endişe duyma bu hastalığın ilk belirtisidir. İnsan bu endişelerin farkına varsa bile, durumu denetleyemez ve sakinleşmek oldukça güçtür. Kolayca irkilme, sürekli kötü şeyler olacağı düşüncesi, yorgunluk, dikkat dağınıklığı, uyuyamama, geceleri sıkça uyanma diğer belirtilerdir. Bunların yanında; baş ağrısı, kas ağrısı, titremeler, terleme, sersemlik, sıcak basması ve tahammülsüz gibi durumlar da yaşanır.

Tedavisi Bulunuyor Mu?

Anksiyete problemi tedavi edilebilir bir hastalıktır. Beraberinde getirdiği fiziksel belirtiler, psikiyatri dışındaki branşlarda tedavi edilir. Tedavi olan insanların çoğu, tam anlamıyla iyileşir. Psikoterapi ve ilaç yöntemi hastalara uygulanır. Antidepresan ve anksiyolitik ilaçlar hastaya verilir. İlaçların faydası ortalama 2-3 hafta içerisinde kendisini gösterir.

Panik Bozukluk Nedir? Tedavisi Nasıldır?

NabızTR İnstagram Hesabımızı Takip Edin: @nabiztrcom

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!