Ana sayfa Kalp Anksiyete Kalp Çarpıntısı Nedir? Nedenleri

Anksiyete Kalp Çarpıntısı Nedir? Nedenleri

1183
0
Anksiyete Kalp Çarpıntısı Nedir? Nedenleri

Kaygı bozukluğu adı verilen anksiyete, toplumun önemli bir kısmında kendine gösteren bir psikoloik sorundur. Anksiyete yaşayan kişilerin gündelik hayatta diğer kişiler tarafından normal karşılanan olaylara karşı aşırı tepkiler verdiği ve ölçüsüz duygular yaşadığı bilinmektedir. Anksiyetenin kalp çarpıntısına neden olması, anksiyete bozukluğu yaşayan kişiler tarafından endişeyle karşılanan bir durumdur.

Anksiyete Nedir?

Anksiyete Nedir?
Anksiyete Nedir?

Anksiyetenin tanımı; kişinin günlük hayatta yaşadığı stresli durumlarda, korku ve endişe gibi duygulara karşı aşırı tepki vermesi ve tepkilerini kontrol edememesi biçiminde ortaya çıkan psikilojik bir rahatsızlıktır. Anksiyetenin diğer bir adı da kaygı bozukluğudur. Anksiyete günlük hayatta kişinin endişe etmesi gereken durumlarla karşılaştığında normalde yaşaması gereken stresi aşırı biçimde yaşamasıdır. Panik atak gibi farklı rahatsızlıklara da neden olabilmektedir. Kişi anksiyete bozukluğu yaşarken yalnızca psikolojik olarak değil fizyolojik olarak da tepki gösterir. Örneğin anksiyete yaşayan kişinin kalp atışları hızlanabilir, mide bulantısı veya nefes darlığı yaşayabilmektedir. Toplumda yoğun görülen bir psikolojik rahatsızlık türüdür. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla rastlanmaktadır. Kişinin hayatında yaşadığı travmalara bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Genetik sebeplerle veya bazı kronik hastalıklar nedeniyle de anksiyete bozukluğu yaşamak mümkündür.

Anksiyete Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Anksiyetenin semptomları kişinden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Belirtilerin şiddeti de yine kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte psikolojik bir yardım alınmadığında belirtilerin şiddeti artış gösterebilmektedir. Anksiyete bozukluğu yaşayan kişiler genelde fizyolojik olarak verdikleri tepkileri kontrol edemediklerini söylemektedirler.  Anksiyete bozukluğu yaşayan kişilerde şu belirtiler ortaya çıkabilmektedir:

 • Uykusuzluk
 • Gastrointestinal sorunlar
 • Kişiyi etkileyen olay veya ortamdan kaçınma dürtüsü.
 • Nefes darlığı
 • Ağız kuruluğu
 • Mide bulantısı
 • Kas krampları
 • Baş dönmesi
 • Gergin ve huzursuz hissetmek
 • Kalp atışında artış yaşanması
 • Hızlı solunum (hiperventilasyon)
 • Aşırı ve ani terleme
 • Titreme
 • Halsiz ve bitkin hissetme
 • Endişe ve korku dışında hiçbir olaya veya duyguya odaklanamama

Ayrıca Kalp Sağlığı İçin 5 Önemli Tavsiye bilgilerine bakabilirsiniz.

Anksiyete Kalp Çarpıntısının Nedeni Mi Yoksa Sonucu Mu?

Kalp çarpıntısının nedenleri farklı hastalıklara dayanabilmektedir ancak bazı durumlarda psikolojik sorunlar da kalp çarpıntısına neden olmaktadır. Anksiyete bozukluğu kalp çarpıntısına neden olan psikolojik rahatsızlıklardan bir tanesidir. Özellikle panik atak biçiminde ortaya çıkan anksiyetede hemen hemen her zaman kalp çarpıntısı görülmektedir. Kalp çarpıntısı sonucunda anksiyete yaşanması pek görülen bir durum olmasa da anksiyetenin kalp çarpıntısına neden olması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Anksiyete atağı yaşayan kişi endişesini, korkusunu veya stresini kontrol edemediğinde nefes darlığı ve kalp çarpıntısı yaşayabilmektedir.

Kalp Çarpıntısı (Aritmi) Nedir?

Kalp Çarpıntısı (Aritmi) Nedir?
Kalp Çarpıntısı (Aritmi) Nedir?

Kalp çarpıntısının tanımı, kişide bir tür ritim bozukluğu oluşması nedeniyle kişinin kalbinin çok hızlı veya çok yavaş biçimde atmasıdır. Kalp, ritim bozukluğu yaşadığı zaman düzensiz olarak da atabilmektedir. Kalp çarpıntısı yaşayan kişi kalp atışlarını yoğun olarak hissetmektedir. Fiziksel bir aktivite nedeniyle, kronik bir rahatsızlık nedeniyle veya bazı psikolojik rahatsızlıklar nedeniyle kalp çarpıntısı yaşanabilmektedir.

Kalp Çarpıntısı Neden Olur?

Kalp çarpıntısının sebepleri birçok farklı rahatsızlıktan veya durumdan oluşabilmektedir. Kalp-damar hastalıkları başta olmak üzere kronik rahatsızlıklar, psikolojik rahatsızlıklar gibi ciddi ve kalıcı nedenlerle kalp çarpıntısı yaşanabileceği gibi; günlük aktiviteler sonrasında da kısa süreye mahsus olmak üzere kalp çarpıntısı yaşanabilmektedir. Kalp çarpıntısının devamlı hale gelmesi durumunda mutlaka uzman doktora başvurmak gerekmektedir. Anksiyetenin kalp çarpıntısına neden olan risk faktörlerinden bir tanesidir. Kaygı bozukluğu yaşayan kişinin bazı durumlarda nefes alışverişi hızlanmakta ve kalp çarpıntısı yaşamaktadır. Kaygı bozukluğuna bağlı kalp çarpıntısı yaşayan kişilerin devamlı olarak bu rahatsızlığı yaşaması tehlikeli olabileceğinden en kısa zamanda uzman doktora muayene olması gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!