Ana sayfa Çocuk Anne Sütünün Kalitesini ve Miktarını Arttıran Besinler

Anne Sütünün Kalitesini ve Miktarını Arttıran Besinler

1160
0
Anne Sütünün Kalitesini ve Miktarını Arttıran Besinler
Anne Sütünün Kalitesini ve Miktarını Arttıran Besinler

Özellikle ilk 6 aylık gelişim sürecinde bebekler için anne sürü çok önemli. Bebeğin gelişimi için hayati önemi olan anne sütü, öyle kolaya indirgenecek bir besin de değil. Yeni anne olmuş kişilerin emzirme dönemi dediğimiz dönemde, çok dikkatli olması ve beslenmesine çok dikkat etmesi gerekiyor.

Doğru beslenilmemesi durumunda yeterli seviyede süt üretilmediği gibi, üretilen sütün kalitesinde de bir düşme meydana geliyor. Yani burada kilidin anahtarı doğru beslenmek. İyi bir beslenme programı işinizi görebilir ama anne sütünün hem miktarını arttıran hem de kalitesini arttıran bazı özel besinler de var. Gelin bu besinler nelermiş yakından bakalım.

Anne Sütü için En Yararlı Besinler

Uzmanlara göre bu besinler süt oluşumunu arttıran ve süt kalitesini de yükselten besinler. Miktarına dikkat etmekle beraber mutlaka bir beslenme programı içerisinde olması gereken besinler.

Yulaf

Anneler için sindirim düzenleyici olan yulaf, bitkisel östorojen açısından zengin ve bu anne sütünün artmasını sağlıyor. Aynı zamanda süt salgısında görevli olan hormonların da ekstra olarak üretilmesi sağlanıyor.

Tek seferde çok fazla tüketmek önerilmiyor ama günde 2 yemek kaşığı miktarında üretilmesi, bu faydaları getiriyor.

Somon

Diğer birçok balık türünde olduğu gibi somon balığı da omega-3 açısından çok zengin olan bir besindir. Izgara ya da haşlama olarak tüketilmesi gereken somon, bir yandan bağışıklık sistemini artırıyor bir yandan ise anne sütünün artmasını sağlıyor.

Anne Sütü için En Yararlı Besinler
Anne Sütü için En Yararlı Besinler
Anne Sütü için En Faydalı Besinler
Anne Sütü için En Faydalı Besinler

Hurma

Çinko ve magnezyum açısından zengin olan besinlerin başında gelen hurma, hem tatlı ihtiyacının azaltılmasını sağlıyor hem de mineral açısından zengin olduğu için süt oluşumuna olumlu etki sağlıyor. Yeterli sayıda tüketilmesinin önemli olduğu hurmanın, günde 2-3’ü geçmemesi lazım.

Su

Ve olmazsa olmaz olan su. Anne sütünde de %80-90 oranında su bulunuyor. Haliyle sütünüzü arttırmak istiyorsanız, mutlaka ama mutlaka su tüketmeniz gerekiyor. Öyle bir kere ya da bir günlük değil. Günde 2,5-3 litre kadar su tüketmeniz gerekir. Bu şekilde metabolizmanızı da düzenlemiş olursunuz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!