Ana sayfa Ruh Sağlığı Anoreksiya Nedir? Tedavi Edilir mi?

Anoreksiya Nedir? Tedavi Edilir mi?

1926
0
Anoreksiya

Son dönemde artan sosyal medya kullanımının, popüler olma çabasının ve insanlar tarafından beğenilme çabasının bazı hastalıklara neden olduğunu biliyor musunuz? Günümüzün vebası haline gelen bu tür hastalıklar var. Anoreksiya tam böyle bir hastalık.

Başta psikolojik nedenlerden kaynaklı olan bu hastalık, ölüme yol açıyor. Ünlülerde bile çok sık rastlanan anoreksiya, tedavisi de zor olan bir hastalık olarak epey can sıkıcı olabiliyor. Yüzeysel bahsettik ama gelin bu hastalığı yakından tanıyalım.

Anoreksiya

Anoreksiya Nedir?

Daha önceleri manken hastalığı olarak da bilinen anoreksiya, yeme bozuklukları ile ortaya çıkmaktadır. Genelde kilo almaktan korkan, ergenlik çağındaki genç kızlarda görülmektedir. Bu hastalığa yakalanan kişiler, kilo almayı bir takıntı haline getirmiştir.

Kilo alacağım korkuyla yemek yemez. Yemek yese bile huzursuz olduğu için yediklerini yeniden çıkarma isteği hisseder. Kilolu olmamasına karşın, kendisini sürekli olarak kilolu hisseder ve bu nedenle de çok sıkı diyetler yapar. Bu süreçte vücut bir süre sonra kendisini kapatır ve tam olarak iştah kaybı yaşanır.

Vücut yeterli besin alamamaya başlar ve kıtlık dönemi dediğimiz döneme giriş yapar. Yağ hücrelerinden sonra kas hücreleri kullanılır ve geri dönüşü olmayan bir yola girilir.

Sonucunda hastalık tedavi edilmez ve yemek bozuklukları giderilmezse, bu durumda hastanın ölümüne kadar varan bir sonuç yaşanabilir. Aynı şekilde geri dönüşü zor olan bir yola girilmiş olur.

Anoreksiya

Anoreksiya Nasıl Tedavi Edilir?

Bu tür bir hastalık tedavi edilirken çok yönlü düşünülmesi gerekir. Bir yandan hastalığın neden olduğu etkilere karşı tedavi uygulanması gerekir bir yandan ise hastalığa neden olan durumları ortadan kaldırmak gerekir. En başta iyi bir psikolog desteği almak gereklidir. Yeme bozukluğunun oluşması üzerindeki etkileri kaldıracak bir doktordan destek alınmalı.

Bunun yanında beslenme uzmanlarından ve iç hastalıkları uzmanlarından da destek alınmalı. Genelde tedavi yapılırken, çok yönlü bir uygulama yapıldığı için hastalar hastane ortamında yatarak tedavi edilir. Sürecin ne kadar uzayacağı ise tamamen anoreksiya hastasının durumuna ve iyileşme potansiyeline bağlıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!