Ana sayfa Bitkisel Arap Zamkı Nedir? Neye İyi Gelir?

Arap Zamkı Nedir? Neye İyi Gelir?

1712
0
arap zamkı

Son dönemde sedef hastalığına iyi geldiği söylenen ve bu hastalıkların tedavisinde kullanıldığı belirtilen arap zamkı, giderek popülerleşmeye başladı.

Özellikle sedef hastalığına iyi geldiğinin söylenmesi, bu ürüne olan ilginin artmasını sağladığı gibi hastalar için de yeni bir umut oluşturmuş oldu. Ülkemizde de kullanılmaya başlayan ürünün gerçekten faydalı olup olmadığını merak ediyor musunuz? Daha da önemlisi arap zamkı nedir?

Arap Zamkı Nedir?

Ana vatan olarak Afrika’da yetiştiği bilinen Akasya ağacının kabukları kesilip elde edildiği bilinen zamk, bir nevi ağacın reçinesi olarak gösterilebilir.

Suda çözülebildiği için genelde bu şekilde tüketilen zamk, birçok farklı tarifte kullanılmasıyla biliniyor. Mesela macun yapılması. Yumuşak yapısı sayesinde zamkı toz haline getirebilir ve toz haline getirdiğiniz zamkı da macun içerisine ekleyebilirsiniz.

Bunlar için çeşitli bir çok tarif var. ama herhangi bir tarif için mutlaka doktorunuza başvurmanız gerektiği uyarısını da yapalım.

arap zamkı

Arap Zamkı Faydaları Nelerdir?

Daha çok suda çözülen hali kullanılıyor olsa da genel olarak zamkın faydaları değişmiyor. Yani macun olarak da tüketilebilir su da çözdürülüp de içilebilir. Ortak olarak gösterebileceğimiz faydalara geçelim.

Karın Ağrısı: Şiddetli karın ağrılarını bastırmak için kullanılabilir. Karın ağrısını engellemesi açısından balla karıştırılıp tüketilebilir.

Kepek Oluşumunu Engelleme: Saçlarınızda aşırı kepek oluşuyorsa, yapmanız gereken arap zamkını ılık su ile bir süre eritip, ardından çok az miktarda sirke ile karıştırıp saçları yıkamak olacaktır.

arap zamkı

Geçmeyen Öksürük: Sinirli ot olarak bilinen ot ile beraber hazırlanan tarif, geçmeyen öksürüklerin ortadan kaldırılması için etkilidir. Bunun için otlarla beraber zamkı kaynatmak gerekir.

Gastrit Ağrılarını Hafifletme: Fındık ve çam sakızıyla beraber öğütülerek kullanılır. Balla karıştırıp tüketebilirsiniz.

Arap zamkı genel olarak bu hastalıklara iyi geliyor ama çok fazla tüketmemeye özen gösterin. Eğer başka bir hastalığınız varsa ya da kullandığınız ilaçlar varsa, bu tür besinleri kullanmadan önce doktorunuzdan bilgi almanız gerekiyor.

Farklı olumsuzluklar oluşmaması adına doktorunuzdan bilgi almadan kendi başınıza tariflere kalkışmayın. Yarar sağlayacağı yer de zarar görebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!