Ana sayfa Genel Ayak Hastalıkları: 3 Önemli Ayak Hastalığı!

Ayak Hastalıkları: 3 Önemli Ayak Hastalığı!

359
0
Ayak hastalıkları

Ayak hastalıkları çok az insanda görülmesine rağmen önemli bir sorundur. Ayakta oluşan problemler, genellikle ihmal ve gerekli bakım yapılmadığından ortaya çıkar. En önemli etkenlerden birisi de kötü ve yanlış ayakkabı seçimidir. Ayaklar genel sağlığın aynası olarak bilinir. Eklem problemleri, şeker hastalığı, sinir sistemi rahatsızlıkları ve dolaşım sistemi problemleri ayak rahatsızlığının belirtilerinden biridir. Ayak hastalıkları ciddi olan hastalıkların da habercisi olabilirler.

Önemli ayak problemleri nedir?

Ayak Hastalıkları Arasında En Sık Görüleni: Topuk Dikeni

Topuk dikeni oldukça yaygın olan ayak hastalıkları arasındadır. Genelde orta yaş insanlarda görülür. Topuğun alt kısmında ağrılı bir çıkıntının meydana gelmesi olarak bilinir. Kemik zarı iltihaplanır ve zaman geçtikçe çıkıntı halini alır. Topuk dikeni nedenleri şöyledir;

Topuk dikeni
  • Düşük taban veya çukur taban gibi basış problemleri
  • Yanlış ayakkabı kullanmak
  • Uzun süre boyunca ayakta çalışmak
  • Romatizmal problemler
  • Sert tabanlı ayakkabı ile sert zeminde hareket etmek

Başparmakta Kemik Çıkıntısı!

Ayak hastalıkları-Kemik çıkıntısı

Ayaklarında kemik çıkıntısı olan kişiler, özellikle yaz aylarında açık ayakkabı giydiklerinde hem estetik açıdan, hem de sağlık açısından bu durumdan şikayetçidir. Ancak, basit yöntemlerle ayaktaki kemik çıkıntısından kurtulmak mümkün. En çok kadınlarda görülen kemik çıkıntısının nedeni; dar ve yüksek topuk ayakkabı kullanmaktır. Çukur taban, düztaban gibi basma problemi olan kişilerde de görülebilir. Hafif çıkıntılarda, sivri uç ve dar ayakkabıdan vazgeçmek çözüm olabilir. İlerlemiş olan vakalarda ise cerrahi müdahale çözüm olabileceği gibi, parmak egzersizleri ve geceleri parmaklar için aparat kullanarak tedavi mümkün.

Nasır-Sertleşmiş Deri Problemi!

Nasır

Ayak hastalıkları arasında en sık görülenlerden biri de nasırdır. Aslında nasır, vücudun korunma mekanizmasıdır. Ayaktaki sürtünme veya basınçtan dolayı oluşur. Vücut deriyi kalınlaştırır ve ayakları koruma görevi üstlenir. Nasır, ölü derilerden oluşur. Ayağın üstünde veya altında görülebilir. Nasırlı ayakları ılık suda 20 dakika kadar dinlendirmek, problemli bölgeye iyi gelir. Bu işlemde dikkat edilmesi gerekense; parmak araları iyice kurulanmalıdır. Nasır bantları tedavi için tercih edilebilir. Tüm ayak hastalıkları için önerildiği gibi, ilerleyen iltihaplı ve kanamalı nasırda da doktora başvurulması gerekir.

Ayak Sağlığı ve Ayak Bakımında Temel Kurallar

NabızTR İnstagram Hesabımızı Takip Edin: @nabiztrcom

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!