Ana sayfa Genel Belirti Göstermeden Geçirilen Koronavirüs Nasıl Anlaşılır?

Belirti Göstermeden Geçirilen Koronavirüs Nasıl Anlaşılır?

Asemptomatik yani hiç belirti göstermeyen koronavirüs hastaları nasıl anlaşılıyor? Bunun için yapılan testler neler?

1397
0
asemptomatik koronavirüs

Koronavirüs, dünyanın neredeyse tamamını bir çember gibi sardı ve durdurulamaz bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Hala virüse karşı kesin bir tedavi bulunmuş değil ve tedavi konusunda çok fazla soru işaretleri var. Bir tedaviye ulaşmak, bir aşı geliştirmek için sürekli çalışmalar ve incelemeler yapılıyor.

Bilim insanlarının yaptığı bu incelemeler şaşırtıcı gerçeklerin ortaya çıkmasını da sağladı. En şaşırtıcı gerçeklerden biri, asemptomatik yani hiç belirti göstermeyen hastalar. Hiç belirti göstermeden geçirilen koronavirüs, hastalığın yayılmasındaki en büyük risklerden de biri.

Bu gibi bir durumda hasta, Covid-19 virüsüne yakalanıyor ancak ya anlaşılmayacak kadar hafif belirtiler gösteriyor ya da hiçbir belirti göstermeden, hastalık sürecini atlatıyor. Böyle baktığınız zaman herkes risk altında olabilir. Peki, böyle bir durumdan şüphelenildiği zaman, belirti göstermeyen Covid-19 hastaları nasıl anlaşılabilir?

asemptomatik koronavirüs

Farkına Varmadan Geçirilen Koronavirüs Nasıl Tespit Ediliyor?

Şu an belirtileri gösteren ve hastalık şüphesi taşıyan kişilere yapılan testler PCR testleri olarak biliniyor. Günlük vaka sayıları açıklanırken de PCR testlerine göre elde edilen verilerden bir paylaşım yapılıyor.

Fakat belirtileri göstermeyen asemptomatik dediğimiz hastalar için PCR testi kullanılmıyor. Zaten hastanın belirtti göstermemesi ve en ufak bir bulgu bile işaret etmemesi bu testi anlamsız kılmakta. Asemptomatik hastalar için yapılması gereken ise antikor testi.

Aslında sadece koronavirüs için değil, genel anlamda tüm enfeksiyonlara karşı vücut bir savunma mekanizmasına sahip ve immunoglobulinler proteinlerinden oluşan antikorlar üreterek savaş veriyor.

İşte belirti gösterilmemiş olsa bile virüsün vücuda girmesiyle beraber, bu virüsle savaşacak antikorlar devreye giriyor. Belirti göstermeden geçirilen koronavirüs hastalığını anlamak için oluşturulan bu antikorların test edilmesi işe yarayabiliyor.

asemptomatik koronavirüs

Enfeksiyonlara karşı üretilen IgA, IgM, IgG antikorlarına bakılıyor. Kan testiyle virüse karşı oluşturulan IgA ve IgM, IgG antikorları tespit ediliyor ve böylece kişinin hastalığa

yakalanıp yakalanmadığı konusunda bilgi alınabiliyor. Özellikle IgG antikorunun pozitif çıkması durumunda, kişinin covid-19 virüsüne karşı savunma yanıtı verdiği ve belirti göstermediği söylenebiliyor.

Belirti göstermeyen asemptomatik hastaları bu şekilde bir nebze anlayabiliyorsunuz ama şunu da söylemeden geçmeyelim ki bu tür kişiler virüsün yayılması konusunda büyük bir risk oluşturmakta.

Genelde bağışıklık sistemi güçlü, altta yatan kronik bir rahatsızlığı olmayan kişilerde hastalık bu şekilde seyredebiliyor ama belirti göstermemesi, kişinin koronavirüs yayma potansiyeli yok demek değil. En iyi çözüm, alınan önlemlere uymak ve sürekli bir risk olduğunu anlamak.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!