Ana sayfa Genel Besin Hijyeni Nedir? Neden Önemlidir?

Besin Hijyeni Nedir? Neden Önemlidir?

3845
0
Besin hijyeni nedir?

Besin hijyeni konusuna geçmeden önce, hijyenin tanımını yapalım. Hijyen; sağlık bilimi anlamındadır. Mitolojide tıbbın babası dedikleri Eskülap’ın kızının adı Hygiea idi. Hijyen kelimesi de buradan gelmektedir. Günümüzde ise, sağlığı koruma adına yapılan tüm alanlardaki uygulamalar hijyen olarak isimleniyor.

Besin Hijyeni Hakkında Önemli Detaylar!

Besinlerde hijyen

Besinlerdeki fiziksel, biyolojik, kimyasal ve duyusal özellikler toplam kaliteyi oluşturur. Ancak, sağlıkta en çok aranan güvencenin kalite olduğu biliniyor. Besin hijyeni için ilk şart; sağlıklı koşullarda üretilmeleri. Besin üretiminden, tüketiciye ulaşma evresine kadar birçok mikroorganizma açığa çıkabiliyor. Bunların sonucunda, besinlerden kaynaklı enfeksiyonlar ya da hastalıklar meydana gelebiliyor. Besinlerin hijyeni sorunu, çoğu ülkenin halk sağlığını tehdit ediyor.

Besinlerde hijyen neden önemli?

Yaşamın normal şartlarda sürdürülmesi ve sağlığın korunabilmesi için, yeterli ve dengeli beslenme şarttır. Bu ihtiyaçların besinlerden karşılanması açısından, güvenli gıda tüketimi şarttır. Besin güvenliği sağlanması ve besinlerden kaynaklanan hastalıkların önlenmesinde önemli olan, uyulması gereken hijyen kuralları vardır. Besinlerle ilgili satın alma, depolama, hazırlama, pişirme ve servis sırası gibi aşamaların hepsinde hijyen kurallarına uymak gerekir.

El yıkama alışkanlığı

Besin hijyeni sağlamanın en iyi yolu da el yıkama alışkanlığı edinmektir. Kişisel temizlikte, ellerin temizliği önemli bir yer tutar. Eller, gün boyunca en çok kirlenen organdır. Bireysel hijyenin ilk adımı el temizliğinden geçer. İnsanlar elleriyle, dış ortamda bulunan kirletici faktörlere temas ederler. Bu durum besinlerin hijyeni açısından da tehdit oluşturur.

Bebeklerde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

NabızTR İnstagram Hesabımızı Takip Edin: @nabiztrcom

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!