Ana sayfa Spor Bikram Yoga Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bikram Yoga Nedir? Faydaları Nelerdir?

1535
0
bikram yoga nedir
Bikram yoga nedir? Bikram yoga, neredeyse yarım yüzyıldan beri var. Hindistan’ın Kalküta kentinde 1946 senesinde doğan Bikram Choudhuty, kendi ismini verdiği yoga modelinin yaratıcısıdır. Dünyaca popüler olan bu yoganın, hava sıcaklığının 37 derecenin üstünde olduğu ve nem oranının da %40’larda seyir ettiği bölgelerde yapılması öneriliyor. En temel özelliği de, yine aynı şekilde sıcak ortamlarda yapılıyor olması. Bu sebeple, toksinlerin daha iyi atılmasını sağlıyor, taze oksijeni kan dolaşımı ile bütün dokulara gönderiyor.

Bikram Yoganın Faydaları Nelerdir?

bikram yoga nedir

Bikram yoga nedir tanımladıktan sonra, faydalarından söz edelim. Ülkemizin iklim koşulları bu yoga modeli için oldukça uygun. Peki, neden Bikram yoga yapmalıyız, vücudumuza ne gibi fayda sağlayabilir?

Toksin Atmaya Yardımcı

ikram yoga nedir

Bikram yoga 2 set şeklinde yapılıyor. Toplamda 26 hareketten oluşuyor ve egzersiz yaklaşık olarak 90 dakika sürüyor. Eklemleri, kasları, bağları, lifleri ve tendonları iyi şekilde çalıştırıyor. Bu bölgeleri çalıştırması ve yoga yapan kişinin sıcak bir ortamda bulunması, daha çok toksinin atılmasını sağlıyor.

Bikram Yoga Egzersizinin Duruşa Faydası Nedir?

yoga

Bikram yogada, her yeni poz, bir sonraki harekete hazırlıktır. Bu hareketlerin hepsi, beden duruşunu düzeltmeye, kas ve eklemleri geliştirmeye, aynı zamanda kişiye esneklik kazandırmaya yarıyor.

Sağlıklı Yemek Alışkanlığı Kazandırıyor!

yoga

Yüksek sıcaklıkta egzersiz yapmanın bir diğer avantajı ise fazlaca terlemeye ve hatta erimeye olanak sağlamasıdır. Bikram yoga yapanlar düzenli olarak su içiyor, egzersizleri aç karınlarına yapıyorlar. Çünkü tok halde bu hareketleri yapmak, sindirim sorunlarına yol açıyor. Bu yoga modelini uygulayanlara, düzenli ve sağlıklı beslenmek öneriliyor.

Bikram Yoga Egzersizinin Kalp ve Damar Hastalıklarına Faydası Nedir?

bikram yoga nedir

Beden sıcaklığının artması demek, kan basıncının düşmesi demek. Bu açıdan da Bikram yoga, kalp hastalıklarına karşı da koruyucu nitelikte. Ayrıca bu egzersiz, variköz damarların genişlemesini önleyebiliyor. Tiroid, diyabet ve alerji gibi hastalıkların da oluşma ihtimalini azaltıyor.

Mental Sağlığa Bikram Yoga Hareketlerinin Faydası Nedir?

yoga

Düzenli şekilde Bikram yoga yapan insanlar, bedenlerinde iyileşmeler yaşadığı gibi, mental açıdan da olumlu gelişmelere şahit olabiliyor. Bikram yoga, zihin açıklığı sağlıyor, zihni boşaltıyor, konsantrasyonu yükseltiyor, endorfin salgılatarak ruh halini iyileştiriyor.

Faydalı Ruhsal Büyüme İçin Meditasyon

NabızTR İnstagram Hesabımızı Takip Edin: @nabiztrcom

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!