Ana sayfa Böbrek Sağlığı Böbreklerinizi Nasıl Koruyorsunuz?

Böbreklerinizi Nasıl Koruyorsunuz?

1689
0
Böbreklerinizi Nasıl Koruyorsunuz?

Böbrekler, yumruk büyüklüğünde iki organdır. Hayatı korumak için, iyi çalışan en az 1 böbreğe ihtiyacınız vardır. Böbrekler tarafından yapılan işe böbrek fonksiyonu denir.

Üç ana böbrek fonksiyonu vardır.
  • Atık ve fazla suyu vücuttan atılması
  • Vücudun kimyasal dengesini koruma
  • Kırmızı kan hücresi üretimini, kan basıncını düzenleyen ve kemik sağlığına katkıda bulunan hormonlar üretmedir.
Böbrek Sağlığı için Önce Hastalıklarınızı Tanıyın

Böbreklerinizi korumak, böbrek hastalığı için risk faktörlerinden herhangi birine sahip olup olmadığınızı bilmekle başlar. Bu nedenle, vücut ağırlığının, kan basıncının ve kan glukozunun periyodik muayeneleriyle sorunları erken tespit edebilirsiniz.

Böbrekler için Doktor Müdahaleleri

Doktorlar, diyabetli kişilerde  oluşan yüksek doz kan şekeri düzeyini tedavi etmek için oral ilaçlar ve insülin dahil olmak üzere farklı türde ilaçlar kullanıyorlar. Glikoz seviyelerini mümkün olduğunca normale yakın tutmak önemlidir. Diyabet ve hipertansiyonu olan kişilerde, kan basıncı böbrekle doğrudan bağlantılıdır.

Kan basıncını düşürmek ve böbrek fonksiyonlarını korumak için çeşitli ilaçlar kullanılır. Diyabet, yüksek tansiyon veya böbrek hastalığı riskiniz varsa, doktorunuza başvurun. Böbrek hastalığını önlemek ve tedavi etmek özel durumunuza bağlı olacaktır. Örneğin, diyabetiniz varsa, doktorunuz idrarınızda ki proteini kontrol etmek için yılda en az bir kez idrar testi yapabilir ve böbrek fonksiyonunuzu kontrol etmek için kan testleri yapabilir.

Sağlığınızı Koruyun

Sağlığınızı, sağlıklı bir diyet yaparak, sigara içmeyerek, alkol ve diğer uyuşturucuları tüketmeyerek koruyabilirsiniz. Yüksek tansiyonunuz varsa, tuz alımınızı sınırlamanız gerekir. Diyabetiniz varsa, karbonhidratları sınırlamanız gerekir.

Zayıflamış böbrek fonksiyonu olan kişilerin diyetlerinde protein, kolesterol ve potasyum sınırlandırması gerekebilir. Egzersiz yapmak, bol miktarda su içmek ve önerilen miktarda protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve mineral içeren dengeli bir diyet yapmak böbreklerinize de iyi gelecektir.

Sağlıklı Mutlu Yarınlar..

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!