Ana sayfa Genel Bunyavirüs Nedir? Belirtileri Belli mi?

Bunyavirüs Nedir? Belirtileri Belli mi?

1761
0
Bunyavirüs

Koronavirüs hayatımıza girdi çıkmak bilmedi. Vaka sayıları bir düşüyor bir çıkıyor ama virüs bitmiyor. Belki de 21.yüzyılın genel sorunu bu olacak. Tedavisi belirlenemeyen, binlerce kişinin ölmesine neden olan virüsler. Böyle diyoruz çünkü biz koronavirüsü konuşurken yeni virüsler ortaya çıkmaya başladı. Şimdi gündemde Bunyavirüs var.

Yine Çin’de görülmeye başladığı iddia edilen virüs, aslında çok da yeni değil. Daha önce Yavan’da görülmüş ve ilk tespit edilme tarihi 2010 olarak duyurulmuştu. Peki, bu virüs nedir ve en önemlisi nasıl bir hastalık yapıyor?

Bunyavirüs Nedir?

Bunyaviridae virüs soyunun bir üyesi olduğu tespit edilen virüs, vektörel denen virüs türlerinden bir tanesi. Nedir vektörel virüsler; kene, sinek, eklem bacaklı, pire ve hatta salyangoz gibi canlılardan bulaşan virüslerdir. Yani yine böceklerden bulaşan bir virüs ile karşı karşıyayız.

Bunyavirüs

İnsandan İnsana Geçer mi?

Birçok virüste olduğu gibi bu virüste  insandan insana bulaşma gerçekleşebilmektedir. Uzmanlar bunun mümkün olduğunu söylüyor ama ne kadar bulaşıcı olduğu konusunda çok fazla bir bilgi yok. Yani tutup koronavirüs kadar hızlı bulaşıyor ve sadece temas yeterli demek çok yanlış bir bilgi olur. Bunun için bilim insanlarının değerlendirmelerini beklemek gerekir.

Belirtileri Neler?

Bunyavirüs araştırması yaptığınız zaman hep aynı yazıları göreceksiniz. Çünkü yapılan açıklamalar çok sınırlı. Uzmanlara göre bu virüs türü de koronavirüs ile benzer semptomlar veriyor. Başta grip gibi gözüken semptomlar, yüksek ateş, öksürük olarak devam ediyor.

Yüksek ateş ve geçmeyen öksürük en önemli olan belirtiler arasında. Yine virüsün kuluçka süresi de kısa. Sadece 48 saatlik bir kuluçka süresi var. Yani eğer bu virüsü kapmışsanız, 48 saat içerisinde belirtileri göstermeye başlıyorsunuz.

Bunyavirüs

Ölen Var Mı?

Kayıtlara göre Çin’de 7 kişinin bu virüs nedeniyle hayatını kaybettiği söyleniyor. Fakat bu tip virüs açıklamalarında çok dikkatli davranmak lazım. Özellikle açıklamayı yapan Çin olunca. Bunyavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin olduğu iddia edilse de virüsün bir salgın gibi yayılmadığı da gerçek. Şimdilik Çin’de gündemde olan hastalıklardan biri gibi gözüküyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!