Ana sayfa Genel C Vitamini Koronavirüs Üzerinde Etkili mi?

C Vitamini Koronavirüs Üzerinde Etkili mi?

1239
0
C Vitamini Koronavirüs

Koronavirüsü durdurmak için tüm dünya elinden geleni yapıyor. Dünya Sağlık Örgütü açıklamalarına göre şu an 165 farklı aşı çalışması var. En son Rusya aşıyı bulduğu ve denemelere geçtiğini duyurdu. Ama hala net bir tedavi elde edilemedi. Hala tedaviler üzerinde çalışılıyor ama bir yandan da virüse nelerin iyi gelebileceği konusu tartışılıyor. Son tartışmalardan biri C vitaminin virüs üzerinde olan etkisi.

Bir kesim var C vitamininin virüs üzerinde etkisi olduğunu iddia ediyor. Peki, bu iddialar ne kadar doğru? C vitamini gerçekten etkili mi?

C Vitamini Koronavirüs

C Vitamini Koronavirüs Üzerinde Nasıl Bir Etki Oluşturuyor?

GETAT yani tamamlayıcı tıp uygulamaları uzmanları tarafından bu konuya ilişkin bazı araştırma sonuçları paylaşıldı. Buna göre bazı vitaminlerin virüs üzerinde dolaylı yoldan etkisi var. Bunlardan biri olan C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bağışıklık sistemi üzerindeki etkisi oldukça olumlu olan vitamin, bir nevi vücuda direnç sağlıyor.

İşte burada mantıklı bir ilişkin var. Koronavirüsün kesin bir tedavisi yok ama bağışıklık sisteminin güçlü olması, virüse karşı daha iyi savaş vermeniz anlamına geliyor. İşte C vitamini de güçlü bir bağışıklık sistemi için vücuda destek sağlıyor.

C Vitamini Koronavirüs

Dolaylı bir yoldan olsa da C vitamini koronavirüse karşı etkili olmuş oluyor. Size sağlam bir bağışıklık sistemi gerekli. Bu noktada bir iddia daha var.

Tedavi sürecinde bazı hastalara yüksek dozda C vitamini verildiği ve bu hastaların, koronavirüs olumsuz etkisini atma konusunda biraz daha avantajlı olduğu iddia ediliyor ama bu resmi makamlarca direkt olarak açıklanan bir bilgi olmadığı için sadece iddia olarak geçiyoruz.

Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olduğu ise kanıtlanmış olan bir bilgi. Burada sıkıntılı olan durum vitaminin vücutta depolanmıyor olması. Dışarıdan, sürekli olarak almanız gerekiyor.

C Vitamini Koronavirüs

Bu şu demek ki beslenme alışkanlığınızı düzenlemeniz ve vitamin alımına dikkat etmeniz gerekli. Böylece sadece Covid-19 değil, tüm virüslere karşı bünyenizi güçlendirebilirsiniz. Bu bilinen, bilimsel araştırmalarla da sabitlenmiş olan bir veri. Vitamin yönünden zengin beslenmek vücut için önemli.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!