Ana sayfa Genel Çarkıfelek Meyvesi Nedir? Faydaları Neler?

Çarkıfelek Meyvesi Nedir? Faydaları Neler?

2199
0
çarkıfelek meyvesi

Çok fazla bilinmeyen ama faydası göz önüne alındığı zaman yaygınlaşması gereken bazı meyveler var. Ülkemizde de yetişen ejder meyvesi bunlardan sadece birisi. Önceki paylaşımlarımızda ejder meyvesi konusunda bilgi vermiştik. Yine böyle tropikal olan az bilinen bir meyveden daha söz edeceğiz. Adı bile farklı gelen çarkıfelek meyvesi konuğumuz olacak.

Çarkıfelek Meyvesi Nedir?

Bahsettiğimiz gibi tropikal olan meyve, daha çok Güney Amerika bölgesinde yetişmekte. Harman, harmol, harmin isimli alkalloitleri içerisinde bulunduran meyve, genelde depresyon ve stres atıcı etkisi ile biliniyor.

çarkıfelek meyvesi

Bunun yanında uykusuzluk sorununa da çözüm olabileceği söylenen meyvenin yararlarını sıralayalım.

  • Strese ve depresyona karşı etkili olan özellikleri vardır.
  • Kötü kolestrolü aşağı çeker
  • Şeker oranı düşük olduğu için kilo yapma etkisi düşüktür.
  • Mutluluk hormonının yükselmesini sağlar. Zaten bu yönü ile strese ve depresyona iyi gelmekte.
  • Şeker seviyesinin düşük olması ve antioksidan özelliğinin olması kilo vermeye yardımcı olmasını sağlar.
  • Uykusuzluğu gidermeye karşı yardımcıdır. Rahatlatıcı bir etkisi olduğu söyleniyor.

Lif seviyesi oldukça yüksek, vitaminler açısından çok zengin olan çarkıfelek meyvesinin iyileştirici etkisinin yüksek olması, çok tüketilmesini sağlıyor.

Beslenme uzmanlarına göre meyvenin 100 gramında 10.4 gram lif bulunmakta. Sadece bu değer bile meyvenin besin değeri açısından ne kadar zengin olduğunun bir göstergesi.

çarkıfelek meyvesi

Çarkıfelek Meyvesi Nasıl Tüketilmeli?

Bu meyvenin tüketilmesi konusunda da dikkatli olunması lazım. Bir sarı bir de mor rengi bulunuyor ve uzmanlara göre mor renkli olanını tüketmeniz gerekli. Yapılması gereken meyveyi ortadan ikiye kesmek.

Kabuk kısmını soymak çok mantıklı değil. Daha sonra iç kısmını bir kaşık yardımıyla tüketebilirsiniz. Tabii ki bu meyve ile hazırlanan bazı tariflerin olduğu da söyleniyor. Bu tarifleri de biraz araştırma ile bulabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!