Ana sayfa Cilt Bakımı Cilt Lekeleri ve Kurtulma Yöntemleri

Cilt Lekeleri ve Kurtulma Yöntemleri

1951
0
Cilt Lekeleri Oluşumu ve Kurtulma Yöntemleri

Cilt lekeleri güneş lekelerinin yanında sivilce izleri (Akne), gebelik sırasında oluşan lekeler ve yaş ilerlemesine bağlı belirip büyüyen, vücuttaki lekelerdir. Melanin pigmentinin, vücuttaki belli bir yerde yoğunlaşmasından meydana gelir. Melanin pigmenti, cilde rengini veren pigmenttir.

Cilt Lekeleri ve Nedenleri 

En çok elde ve yüzde görülen cilt lekelerinin sebepleri; güneşte fazla kalmaktır. Güneş yararlı olduğu kadar uzun süreli güneşe maruz kalındığında, cilt lekeleri ve yanıklara neden olabilir. Bu sebeple güneşte gereğinden fazla kalınmamalıdır.  Hamileliğe bağlı hormon değişiminde meydana gelen Melazma, hamilelik maskesi olarak da bilinmektedir. Kortizon tedavisi sırasında kullanılan ilaçlarda cilt lekelerine sebebiyet verebilir.

Genetik Faktörler ve Rahatsızlıklar 

Genetik faktörler. Eğer ailede bu şekilde rahatsızlığı olan aile büyükleri varsa, genetik faktörler de bir sonraki kuşağa etki edebilir. Vitiligo hastalığı ise, melanosit hücrelerinin, artık melanin üretmeyi bıraktığı zamanlarda oluşan ve deride beyaz lekeler meydana gelmesine yok açan, bir rahatsızlıktır.

Doğum lekeleri de doğum sırasında oluşan, vücuttaki kırmızı, kahverengi ve siyah lekelerdir. Estetik kaygısı verirlerse tıbbi müdahale ile alınabilir.

Cilt Lekelerinden Kurtulma Yöntemleri 

Cilt lekelerinden cerrahi müdahale ve pealing yöntemleri ile kurtulma imkanı vardır. Karbonat ve salatalıkla uygulanan tarifler ile cilt problemleri gözle görülür şekilde azaltılır. Karbonatlı tarifler:
1 tatlı kaşığı karbonat, 1 tatlı kaşığı yoğurt, 1 tatlı kaşığı limon suyu ve 2 tatlı kaşığı zeytin yağını karıştırın.

Yüzünüze sürün ve 5 dakika bekledikten sonra durulayın. İkinci tarif ise, 4 tatlı kaşığı karbonat ve 6 tatlı kaşığı suyu iyice karıştırın. Kıvamlı bir hale gelince yüzünüze sürün ve 10 dakika bekledikten sonra durulayın. Salatalık tarifi: 1 çay bardağı salatalık suyunu, iki tatlı kaşığı şeker ile karıştırın. Maskeyi yüzünüze sürün ve kurumasını bekleyin. Sonra duru su ile yıkayın. Bu tarifleri düzenli uyguladığınızda, kısa sürede lekelerden kurtulduğunuzu göreceksiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!