Ana sayfa Cinsel Sağlık Cinsel Sağlık Sorunları ve Tedavi Süreçleri

Cinsel Sağlık Sorunları ve Tedavi Süreçleri

2208
0
Cinsel Sağlık Sorunları

Cinsel sağlık, kişinin cinsel yaşamında herhangi bir zorlama olmadan, özgürce sürdürebilmesi, mutlu olabilmesi anlamına gelmektedir. Yani istem dışı durumlar olmadan yaşanan cinsel birlikteliklerin, herhangi bir soruna yol açmaması durumudur. Cinsel yaşam insanların beşeri duygularından gelen, en önemli hakları arasında yer almaktadır. Bu nedenle her insanın cinsel birliktelik yaşama isteğine mutlaka saygı duyulmalıdır. Cinsel sağlık da insanın birliktelik hislerinde herhangi bir sorun yaşamama olarak gösterilebilir. Cinsel sağlık için iki tarafın da cinsel birlikteliklerinden hoşnut olması, problem yaşamaması gerekmektedir.

Cinsellik

Cinsellik toplumdan topluma farklı şekilde algılanmaktadır. Kimi toplumlarda rahatça yaşanabilirken, kimilerinde ise daha farklı biçimlerde algılanmaktadır. Cinsellik kültürünün gelişmesi, cinsel sorunların azalmasında en büyük faydayı sağlamaktadır. Yani cinselliğe sağlık açısından yaklaşan toplumlarda cinsel sorunların meydana gelmesi, diğer toplumlara göre çok daha azdır.

Cinsel Sağlık İçin

Cinsel sağlığın olabilmesi için bireylerin karşılıklı olarak her türlü birleşmede onay almaları gereklidir. Yani denilebilir ki iki tarafın da rızasıyla yapılacak olan birleşmedir. Bu birleşmenin sonucunda da iki tarafın da mutlu olması, cinsel sağlığın olması anlamına gelmektedir.

Cinsel Bozukluklar

Cinsel bozukluk, isteksizlik başta olmak üzere birçok nedenden kaynaklanmaktadır. Özellikle erkeklerde erken boşalmalar, sertleşme sorunları, kadınlarda ise; isteksizlik, orgazm sorunları cinsel sorunların başlıca nedenleri arasına yer alıyor.

Cinsel Sağlık Sorunlarında Tedavi

Cinsellik sorunları genellikle terapi yoluyla tedavi edilmektedir. Kişilerin bulundukları durumlarda göz önünde bulunarak, cinsel sorunların kaynağına inilmektedir. Bunlarla beraber çiftlere cinsellikle ilgili bir takım teknikler öğretilmekte, cinsel yaşantının doğal olduğu sıkça tekrar edilmektedir.

Cinsel sağlık tedavisinde amaç, kişilerin yeterli derecede orgazm olması hedeflenmektedir. Nitekim orgazm olunduğunda da cinsel birliktelik daha sağlıklı bir hal alacaktır. Aynı zamanda cinsel birlikteliklerin sorunları da ortadan kalkacaktır. Cinsel perhiz de cinsel sağlık açısından son derece önem taşımakta ve ilişkilerde mutlaka yapılması gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!