Ana sayfa Cinsel Sağlık Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar ve Hijyenin Önemi

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar ve Hijyenin Önemi

1980
0
Cinsel Birliktelikte Hijyenin Önemi

Cinsel yaşamda olduğu gibi, her alanda  büyük önem taşıyan beden temizliği ve hijyen, kişi ve partneri için önemlidir. Öz bakım temizliği, sık duş almak, kullanılan iç ve dış kıyafetlerin temiz olmasına dikkat etmek bir çok bulaşıcı hastalıklardan korunmaya yardımcı olacaktır. Özelikle başkasına ait kişisel eşyaların kullanılmaması gerekir. Bunlardan bazıları, iç çamaşırlar, ıslak havlu, diş fırçası, tıraş bıçağı. Bir çok bulaşıcı hastalığa yakalanılmasına engel olacaktır. Bu alışkanlığa küçük yaşlarda başlamak en doğru olanıdır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

HIV-AIDS virüsü

Cinsel yolla bulaşan virüslerin en tehlikeli olanıdır. HIV’in neden olduğu hastalığa AIDS denilir. AIDS maalesef tedavisi olmayan bir hastalık türüdür. HIV virüsü kanla veya kana temas etmiş nesnelerin kullanılmasıyla kişiden kişiye bulaşır. HIV virüsü taşıyan anneden bebeğine , hamilelik döneminde, doğum esnasında yada sütle bebeğe bulaştırabilir. HIV virüsü vücuda girdikten 3 ay sonra ELİSA testi ile saptanılır. Bu virüsü taşıyanlar, başlarda belirtilerini anlamasa da bir başkasına bulaştırabilirler. HIV virüsü, vücuda girdikten 5,10 yıl sonra tam anlamıyla kendini belli eder. İlk belirtilerin arasında uzun süreli halsizlik, sebebi bilinmeyen uzun süreli ateş, gözle görülür kilo kaybı, gece terlemeleri, cinsel organlarda uzun süreli yaralar ve tedavi ile geçmeyen mantar türleridir. Uzmanlar bu hastalara sadece vücudu güçlendiren tedavilerle hastanın yaşamını uzatmaya çalışırlar.

HIV virüsü taşıyan hastaların kullandığı, bardak,kaşık,çatal, klozet gibi nesnelerle veya sarılmak tokalaşmayla bu hastalık bulaşmaz. Diş fırçalama esnasında oluşan kanama, ağız yoluyla öpüşme esnasında kanama, ağızdaki yaralar bu virüsün bulaşmasına neden olur.

Hepatit-B

Su ve besinlerle bulaşan sarılık tipleri olduğu  gibi, kan ürünleriyle ve cinsel temasıyla geçen sarılık türleri bulunur. Hepatit B bunlardan biridir. Karaciğerde büyüme ve hassaslık, idrar renginde koyulaşma ve sarılık, ateş ve kusma gibi belirtileri bulunur. Hastalığın salgın olduğu yerlerde aşı yapılabilir. Karaciğer iltihabı, siroz, karaciğerde kansere ve ölüme neden olabilir. Geç kalınmadan uzman hekimlere  başvurulması gerekir.

Bel soğukluğu-gonore

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en sık görülenidir. Erkeklerde bu hastalık, kadınlara göre daha belirgin çeşitlerde görülür. Sık ve yanmalı idrar yapma, penis ucundan gelen beyaz, sarı ve yeşil renkte yoğun kıvamlı akıntı, testislerde şişme,ağrı, makat bölgesinde kaşıntı veya kan gelmesi  olarak gözlemlenir. Kadınlarda kötü kokulu akıntı, regl düzensizliği, makat bölgesinde akıntı veya kan gelmesi. Genital bölgede kaşıntı , kızarıklık veya şişme. Yumurtalıklarda  oluşan iltihaplanma Cinsel ilişki esnasında şiddetli ağrı, karın içi iltihapları, kısırlık ve üreme organında apselere neden olur. Hastalık bulaştıktan 2-3 hafta sonra belirtileri başlar. Uzmanına başvurulduğunda tedavisi mümkün olan bir türdür.

Üreme organı  siğilleri ve deri kabarıklığı

Dış üreme organlarında, haznede, makat ve idrar kanalının dışa yakın kısımlarında görülen, ağrısız, karnabahar görümünde et kümeleri gibi görünür. Tedavisi mümkün, ancak zor bir süreçtir. Tedavi edilmezse kümeler büyüyerek çevre organlara zarar verir.

Genital uçuk

Üreme organlarında kaşıntılı ve ağrılı, uçuk şeklinde sivilceler görülür ve bunlar çok ağrılı yaralara dönüşür. Bu tür bulaşıcı hastalıklarda, hamile olan anneden doğum esnasında doğum kanalından bebeğe bulaşabilir. Bebeğin gözlerine, derisine ve sinir sistemine bulaşarak  bebek ölümüne kadar giden ciddi sonuçlara neden olabilir.

Trichomonas

Cinsel yolla bulaşan en yaygın türlerden  biridir. Yeşil ve kötü kokulu bir akıntı ile belli olan parazitler tarafından ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Kadınlarda tüplerde iltihaplanmaya  neden olarak geçici kısırlığa yol açabilir. Uzmanına danışmalı ve gerek görülen tedaviye geç kalmadan başlanmalıdır.

Klamidya

Cinsel yolla bulaşır ve kadınlarda sarı köpüklü bir akıntı şeklinde görülür. Erkeklerde idrar yapımı esnasında yanmaya ve sarı akıntı ile kendini belli eder. Kadınlarda karın içinde yaygın iltihaplanmalara yol açar. Üreme organlarında iltihaplanmalara ve kısırlığa sebep olur. Hamile kadınlarda yüksek ateş, düşük ve ölü doğuma yol açabilir. Doğum esnasında bebek doğum kanalında bu mikroba yakalanabilir ve akciğerlerinde iltihaplanmaya neden olur. Uzmanına baş vurulduğunda, tedavisi mümkündür.

Şankroid- yumuşak çıban

Cinsel ilişki ile bulaştıktan kısa süre sonra kendini  belli eder.Üreme organlarında ağrılı yaralarla kendini gösterir. Genelikle yara çevresinde, kasıkta oluşan şişlikler zamanla büyür ve içinden iltihap akar. Uzman hekime başvurup tedaviye başlanmalı.

Frengi-Sifiliz

Cinsel yolla bulaştıktan sonra,  bütün vücudu etkileyen bulaşıcı bir hastalık türüdür. Erken fark edildiğinde tedavi edilebilir. Hastalığa neden olan bakterinin vücuda giren yerinde şişkin ve ağrısız bir yara ile gözlemlenir. Tedavi geciktirildiğinde, Sinir sistemine zarar vererek körlüğe yada sağırlığa neden olur. Bir başka etkisi kalp kasına zarar verip kalp hastalığına neden olabiliyor. Uzmanına başvurma geciktirildiğinde tedavi edilemeyen bu virüs,vücudun çeşitli yerlerinde tümör oluşumuna ve ölüme neden olabiliyor.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma yolları

Bu hastalıklardan korunmanın önceliği bulaşıcı hastalıkların, nedenleri ve türlerini bilmek ve bunu önemsemek gerekir. Partner  seçiminde dikkatli olmak, ilişkiden önce ve sonra beden temizliğine, hijyen kurallarına özen gösterilmeli ve korunma yöntemlerinden birine uymak gerekir. Birden fazla kişilerle birlikte olanlarda bu hastalıkların var olabileceği ihtimalini göz ardı etmemek ve güvensiz ilişkilerden uzak durmak gerekir. Bu tür hastalıkları taşıyanlarla birlikte olmayı göze alan kişi, korunma yöntemlerinde birini uygulasa  dahi bu hastalığı taşıyanlardan kendine bulaşmasına engel olmayabilir. Sağlığın ne kadar önemli olduğunu ancak bu tür hastalıklara yakalanıldığında anlaşılır. Tüm bunlardan korunmak için güvenli ilişki ilk tercihiniz olsun.

Yaşam boyu sağlıklı bir cinsel yaşam için. Bu tür hastalıklar görüldüğünde, erkek veya kadın. Geç kalmadan uzman hekimlere başvurması ve gerekli görülen tedavilere başlaması, hem kendi hayatınızı hemde partnerinizin hayatını bu tür riskli hastalıklardan korumuş olacaksınız.

 

Sağlıklı Mutlu Yarınlar..

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!