Ana sayfa Çocuk Çocuk Ruh Sağlığı Ailedeki Hangi Faktörlerden Etkilenir?

Çocuk Ruh Sağlığı Ailedeki Hangi Faktörlerden Etkilenir?

2997
0
Çocuk ruh sağlığı ve aile

Çocuk ruh sağlığı temelleri ailede atılır. Doğumla birlikte, anneyle çocuk arasındaki fiziksel bağ kesilmesine rağmen, duygusal bağ kopmaz. Aralarındaki bu duygusal bağ, ömür boyu devam eder. Çocuğun yaşamını devam ettirebilmesi için ailesinin sevgi, ilgi ve bakımına ihtiyacı vardır. Anne ve babanın olmadığı zamanlarda çocuk, ne yapacağını şaşırır ve hayatını düzene sokamaz. Çocuğun böyle bir duruma düşmemesi için, doğumdan itibaren ailesinin yaklaşımları ve davranışları, ruhsal bağımsızlığını kazandıracak niteliğe sahip olmalıdır.

Çocuk ruh sağlığı

Ailede Çocuğun Yeri İle Çocuk Ruh Sağlığı İlişkisi

Çocuk Psikolojisi Doğuş Sırasından Etkilenir Mi?

Aile içi etkileşim doğuş sırası ve çocuk sayısıyla da alakalıdır. Anne ve babanın çocuklara karşı davranışları, diğer çocukların doğmasıyla birlikte değişikliğe uğrar. İlk çocuk tek olmasından ötürü, hem çok sevgi görür, hem de sıkıca denetimlenir. İlk çocuğa, kardeşi doğduktan sonra aile içi değişiklikler önceden anlatılması gerekir. Kardeşi doğan çocuğun kendi kendine yetme, hızlı bir şekilde olgunlaşma ve koruyucu tavır edinme gibi davranışlar kazanması sağlanmalıdır. Aksi taktirde, çocuk psikolojisi gereği içine kapanmak, kıskançlık ve özgüvende düşüş gibi durumlar görülebilir.

Doğuş sırası

Ortanca çocuklar ise diğer çocuklara oranla, biraz daha şanssızdır. Büyük kardeş hakimiyet kurarken, küçük kardeşin korunmaya ihtiyacı vardır. Büyük ve küçük kardeşler arasında kalan ortanca, kişiliğini ortaya koymada zorluk yaşayabilir. Ya tamamen içe kapanık olur ya da aşırı dışa dönük hareketler geliştirir. Sebebi, ortanca çocukların daha az sevgi ve ilgi görmeleridir. Bu nedenle anne ve babaların, çocuklarına aynı ölçüde davranmaları önem arz eder. Küçük çocuklar da, sürekli en küçük çocuk muamelesi görür ve şımartılırlar. Bunun sonucunda küçük çocuklar, benmerkezci ve sorunlarını kendileri çözemeyen insan olurlar.

Anne ve babaların, çocuklar arasındaki dengeyi sağlamaları gerekir. Çocukların özgüvenli yetişmeleri ve sorunlarını halledebilmeleri açısından bu denge ve tutumlar önemlidir.

Tek Çocuk Olmak Çocuk Psikolojisi Açısından Ne Gibi Sonuçlar Doğurur?

Tek çocuk olmak

Tek çocuk sahibi olma sebeplerinin en başında, onlara çok daha iyi eğitim ve ekonomik olanak sunma kaygısı yer alır. Diğer sebepler geç evlilik, sağlık problemleri gibidir. Tek çocuklara aşırı korumacı tavır, onların içlerine kapanmalarına yol açar. Aynı zamanda bencil olurlar. Oyun kurmada ve sosyal ilişkilerde sorun yaşarlar. Önemli olan çocuk sayısı değil, anne ve babaların tutumlarıdır.

Çocuk Sayısının Çocuk Ruh Sağlığı Üzerindeki Etkisi

Çocuk sayısı arttıkça, ailede sunulan olanaklar da azalır. Ekonomik durumu zayıf olan ailelerde sevgi ve ilginin bölünmesi yanında, hayat standartları düşer. Aileler çocuklarıyla eşit düzeyde ilgilenemez. Bu da çocuklar arasında kıskançlık durumlarına sebep olur. Çocukların yaş ve cinsiyet gibi özelliklerine göre davranan anne ve babalar, onların olumlu kişilik geliştirmelerini sağlayabilirler. Yanlış tutumlar çocukta olumsuz izler bırakacağı gibi, onların davranış ve kişiliklerinde bozuklukları doğurur.

Aile İçi Özel Sorunların Çocuk Ruh Sağlığı İle İlişkisi

Boşanma Durumunda Çocuk Ruh Sağlığı

Boşanma kaçınılmaz ise çocuklara uygun bir dille durum anlatılmalıdır. Çocuklarda saldırganlık, huzursuzluk, hırçınlık, okuldaki başarının azalması ve davranış bozuklukları görülebilir. Anne ve babalar sorunlara sağlıklı çözümler bulabilmek ve çocuk ruh sağlığı olumsuz etkilerini azaltmak için özenli davranmalıdır.

Boşanma durumunda çocuk ruh sağlığı

Üvey Anne-Baba

Üvey anne ve babanın çocuğa kendini kabul ettirmesi uzun zaman alır. Çocuğun davranışlarına ve duygularına saygı göstermeli, anlayışlı ve hoşgörülü davranmalıdır. Üvey anne ve babalar, sevgi ve davranışlarda dengeyi sağlamalıdır.

Hastalıklar

Aile bireylerinden birinin sağlığındaki bozukluklar, aileyi ekonomik, sosyal ve duygusal açıdan olumsuz etkiler. Çocuk ruh sağlığı bu durumdan da etkilenir. Çocuğa hastalık hakkında bilgi verilmeli, hasta kişinin iyileşmesi için neler yapılabileceği çocuğa uygun dille anlatılmalıdır.

Ölümler

Ölüm, çocuklarda duygusal ve zihinsel problemlere yol açar. Duygusal şoka da girebilirler. Çocuğun tepkileri yaşına, ölen kişiyle ilişkilerine, ölüm şartları ve ailedeki tepkilere göre değişiklik gösterir. Ölüm karşısında çocuğun duygularını ifade etmesine izin verilmelidir. Çünkü acılar, kişilerin doğal tepkileri doğrultusunda yaşanmazsa, üzerinden yıllar geçse de başka bir durumda ve başka şekilde ortaya çıkar.

 

Çocuk Yetiştirmek ve Çocuk Yetiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!