Ana sayfa Çocuk Çocuklar Koronavirüs Yayıyor mu?

Çocuklar Koronavirüs Yayıyor mu?

995
0
Çocuklar Koronavirüs Yayıyor mu?
Çocuklar Koronavirüs Yayıyor mu?

Koronavirüs salgını durdurulamadığı için araştırmalarda sürekli olarak devam ediyor. Salgına bir çare, bir umut oluşturacak yeni adımlar aranıyor. Belki bir aşı belki de bir ek tedavi yönteminin ortaya çıkması bekleniyor. Bunun için çalışmalar yapan bilim insanlarının son olarak çocuklar üzerinde bir araştırma yaptılar.

Araştırmanın konusu çocukların koronavirüs yayma durumunun nasıl olduğuydu. Hastalık ilk çıktığı zamanlarda sadece yaşlılara bulaşıyor ya da sadece yaşlıların ölümüne neden oluyor gibi bir yanlış algı vardı ve bunun üzerinde araştırmalar da derinleştirildi. Yaz kampı kapsamında 1900 çocuk üzerinde yapılan gözlemlerle beraber Covid-19 salgınının çocuklar arasındaki yayılma hızı tespit edilmiş oldu.

Koronavirüs Çocuklarda Daha Yavaş Yayılıyor

İspanya’nın Barcelona kentinde bir çocuk hastanesi tarafından yapılan bilimsel araştırma gösteriyor ki virüs çocuklarda 6 kat daha az yayılma gösteriyor. Barcelona kentinin etrafında kurulan toplamda 22 yaz kampının incelenmesi sonucunda ortaya çıkan verilere göre, virüsün yayılma hızı çocuklarda çok daha düşük olarak tespit edildi.

İncelemede yayılmaya karşı tüm önlemlerin alındığı, buna karşın virüsü kapmış olan hastaların bulunduğu tespit edildi. Fakat çocukların hastalığı birbirlerine bulaştırma olasılığının 6 kat daha az olduğu, yani yayılma hızının 6 kat daha aşağı da olduğu tespit edildi.

Koronavirüs Çocuklarda Daha Yavaş Yayılıyor
Koronavirüs Çocuklarda Daha Yavaş Yayılıyor

Hastalar üzerinde yapılan testlerde enfekte olmuş olan 30 çocuğun hastalığı sadece 12 kişiye bulaştırdığı tespit edildi. Bu sonuçla elde edilen oranlara bakıldığı zaman, çocukların hastalığı yayma oranlarının çok daha düşük olduğu gözüküyor.

Bunun bir ölçüt olup olmadığını söylemek ne kadar doğru olur bilemiyorum. Ant Joan de Deu Barcelona Çocuk Hastanesi’nin yapmış olduğu araştırmanın tüm dünya genelinde ya da tüm insanlık için geçerli olup olmayacağı tartışılır.

Zaten bilim insanları da elde edilen verilerin geçerliliğinin olması için daha çok araştırmalar yapılması gerektiğini söylüyor. Araştırmaların odak noktası belli. Virüsün yayılma hızını her yaş grubuna göre belirlemek ve çözüm olacak tedavilere ulaşmak. Bakalım bu araştırmalar bir araya getirildiği zaman bir çözüme ulaşmak mümkün olacak mı?

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!