Ana sayfa Çocuk Çocuklarda İdrar Kaçırma

Çocuklarda İdrar Kaçırma

1545
0

Çocuklarda çeşitli becerilerin kazanılma yaşı çocuktan çocuğa değişir. Mesane kontrolü de tüm çocuklarda farklılık gösterir. 3-4 yaşındaki çocukların hemen hepsi geceleri altına kaçırmamayı öğrenir. Daha önce altını ıslatmayan bir çocuğun geceleri altına ıslatmaya başlamasının altında, gerginlik ve sinirsel olaylar vardır. Yeni bir kardeşin doğması, okula yeni başlanması gibi nedenler geceleri altına kaçırmayı tetikler. Bazı durumlarda ise altta yatan neden idrar yolu enfeksiyonu ve idrar yollarındaki anormalliklerden kaynaklı olabilir. Geceleri altına ıslatan bir çocuk, sabahları da sık sık idrara çıkıyorsa durum şeker hastalığını işaret ediyor olabilir. Derhal bir hekime başvurulmalıdır.

Ne yapılmalı?

  • Gece yatmadan önce çocuğunuzun mesanesini boşalttığından emin olun. Yatağın yakınına bir lazımlık bırakın. Gece uyanan çocuk idrar yapmak için tuvalete gitmek zorunda kalmaz.
  • Çocuğa davranışlarınız çok önemlidir. Çocuğun sorunu sizden kaynaklanıyor olabilir. Çocuğa sert davranıyor ya da evde gergin bir ortam yaratıyor olabilirsiniz.
  • Çocuğunuzun idrarını kontrol edin. Pis bir koku idrar yolu enfeksiyonunu işaret ediyor olabilir.

Doktora başvurmalı mısınız?

Çocuğun bu konuda ki sıkıntısı büyükse, idrarda pis bir koku varsa, idrar yolu enfeksiyonu ya da başka bir durumdan şüpheleniyorsanız, en kısa zamanda bir hekime başvurmalısınız. Hekim gerekli tetkikleri yapıp, sorunu bulup tedaviyi uygulayacaktır.

Çocuğunuza Nasıl Yardımcı Olursunuz?

  • Yatmadan önce çocuğunuza verdiğiniz sıvıyı kısıtlamayın. Böyle bir önlemin hiç bir faydası yoktur.
  • Çocuğunuzu altına kaçırmadığı her gece için ödüllendirin.
  • Sorunu önemseyin ve ev halkını da bu konuda uyarın.
  • Durum ne kadar can sıkıcı olursa olsun sakin kalın, çocuğunuza bu konu için asla ceza vermeyin.

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!