Ana sayfa Bitkisel Demirhindi Çayı Nedir? Karaciğer için Faydalı mı?

Demirhindi Çayı Nedir? Karaciğer için Faydalı mı?

2428
0
demirhindi bitkisi

Bazı bitkiler ve bu bitkilerle yapılan çaylar var ki vücudun gençleşmesini sağlıyor ve aynı zamanda vücut hücrelerini yeniliyor. Tabii ki bu bitkilerin doktora başvurularak tüketilmesi gerekiyor ama önce gerçek anlamda fayda sağlayan besinlerin bilinmesi lazım. Faydası kanıtlanmış ve kabul görmüş olan bitkilerden birisi de demirhindi bitkisi.

Genelde çay olarak tüketilen bitki, bezelyeye benzerliği ile biliniyor ve sanki bezelye bitkisinin farklı bir türüymüş gibi gözüküyor. Boğum boğum ve kahverengi rengiyle gördüğünüz anda dikkatinizi çekebilecek olan demirhindi, şekli kadar faydalarıyla da anılacak bir bitki. Dilerseniz nasıl tüketilmesi gerektiğine ve faydalarının neler olduğuna geçelim.

demirhindi bitkisi

Demirhindi Faydaları Neler?

Çay olarak tüketilen bitki, içerisinde bulundurduğu antioksidanlarla beraber karaciğer sağlığı için yararlı. Alkol, aşırı kiloya bağlı yağlanma, sigara etkileri gibi etkiler nedeniyle zarar görmüş ya da yıpranmış olan karaciğerin yenilenmesine yardımcı olan bitki, bir nevi karaciğerinizi gençleştiriyor.

Karaciğer üzerinde temizleme etkisi olan demirhindi, aynı şekilde safra yolları için de faydalıdır. Safra kesesi ve safra yollarında oluşan iltihabın atılması konusunda da fayda sağlar ve bunun için de yardımcı bir besin olarak görev alabilir.

Ana faydaları bunlar olan bitkinin hazırlanışı da çok zor değil. Dediğimiz gibi çay olarak tüketilmekte. Bilmeyenler için bu çayın nasıl hazırlanacağı hakkında da bilgi vermek istiyoruz.

demirhindi bitkisi

Demirhindi Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bunun için kullanacağınız su miktarı bitki miktarına göre biraz daha fazla olacak. 20 gr kadar demirhindi meyvesini, 1 litre kadar suyu içerisine atın. Suyu iyice kaynatın. Suyun kaynamasından sonra hemen tüketilmesi önerilmez. Önce bir demlenme aşamasına bırakmak gerekiyor.

Sıcak olarak tüketmek yerine yaptığınız çayı dinlendirmeye alın ve soğumasını bekleyin. Ardından soğuyan çayı sabah aç karnına ve akşam yemekten sonra birer bardak olacak şekilde tüketin. Miktarı çok fazla aşmamaya özen gösterin. Fazlası mide sorunlarına neden olabileceği gibi farklı etkilere de neden olabilir.

Özellikle düzenli ilaç kullanıyorsanız, bu çayı tüketmeden önce doktora bir sorun ve ilaca herhangi bir etkisi olup olmadığını öğrenin.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!