Ana sayfa Diyabet Diabet-Şeker Hastalığı Nedir?

Diabet-Şeker Hastalığı Nedir?

2034
0
Diabet - Şeker Hastalığı Nedir?

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen Diabet, tıpta ise Diabetis Mellitus olarak biliniyor. Diabet durumları kan şekerinin yüksek olması sonucu çıkmaktadır. Özellikle ülkemizde ilerleyen yaşlarda diabet hastalığı oranları çok yüksektir. 20 yaş ve üzerinde de diabet hastalığı oranı %14 civarında seyretmektedir.

Diabet-Şeker Hastalığı Nedir?

Diabet hastalığı, kan şekerinin yüksek olduğuı durumlarda ortaya çıkmaktadır. Kan şekeri genellikle tükettiğimiz yiyeceklerin içinde bulunmaktadır. Vücutta bulunan insülin hormonları da bu kan şekerini dengelemektedir. Ancak bazı durumlarda yeterli seviyede insülin salgılanmadığı için kan şekeri değerleri de yükseliş gösterir. Bu da zaman içerisinde insan sağlığını tehdit edecek çeşitli hastalıkların doğmasına yol açar. Şeker hastalığının bilinen net bir tedavisi yoktur. Ancak yaşam koşullarında gerekli düzenlemeler yapıldığında, diabet kontrol altına alınabilmektedir.

Diabetin sık görülen türleri arasında Tip 1 Diabet ve Tip 2 Diabet bulunmaktadır.

Tip 1 Diabet

Tip 1 diabeti olan hastaların vücutları insülin yapamaz. Genellikle çocuk ve gençlerde görülen tip 1 diabet hastaları, yaşam fonksiyonlarının devam ettirilebilmek için insülin alımı yapmaları gerekir.

Tip 2 Diabet

Genellikle her yaşta rastlanan ve sıkça görülen şeker hastalığıdır. Bu durumda vücut yeteri kadar insülin yapamaz ya da kullanamaz durumdadır.

Diabet Hangi Hastalıklara Yol Açıyor?

Dibaet hastası olan kişiler tedavi görmedikleri takdirde çeşitli hastalıklara maruz kalabilmektedir. Bu hastalıklar genellikle insan sağlığını etkileyen ölümcül hastalıklar gurubunda yer almaktadır.

  • Kalp hastalıkları, böbrek yetmezliği gibi durumlara yol açar.
  • Sinir hastalıkları, inme gibi rahatsızlıklara neden olur.

Diabetin Belirtileri Nelerdir?

Diabetin belirtileri arasında; sürekli idrara çıkma, bulanık görme durumları, el ve ayaklarda uyuşmalar, aşırı kilo kayıpları görülmektedir. Bu tür belirtiler baş gösterdiği durumlarda, mutlaka doktora başvurulmalıdır.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!