Ana sayfa Diyet Diyetlerde Sebze ve Meyvenin Önemi

Diyetlerde Sebze ve Meyvenin Önemi

1839
0
Diyetlerde Sebze ve Meyvenin Önemi

Sağlıklı beslenme, bütün besin öğelerini almaktır. Sebze ve meyveler beslenme açısından büyük öneme sahiptir. Kök ve yumru halindeki sebzeler, nişasta barındırmalarından dolayı nişastalı sebze diye isimlendirilir. Nişasta bulunmayan sebzelerde yeşil yapraklı, turuncu ve kırmızı sebzeler olarak ayrılırlar. Meyveler, turunçgiller ve diğer sebzeler diye sınıflandırılır. Sebze ve meyveler sodyum bakımından düşük, potasyum bakımından yüksektir. İçeriğinde bulunan C vitamini, diyet yoluyla alınan demirin vücuttaki işlevini artırır.

Sebze ve Meyve Tüketmek Neden Önemli?

C vitamini, hastalıklara karşı duvar oluşturur. A vitamini, hücreleri yeniler ve doku onarımını gerçekleştirir. Deri ve göz sağlığı açısından da önemlidir. B vitamini, hafızayı güçlendirir. Posa, sindirim sistemine fayda sağlar. Potasyum, kan basıncını dengelemeye yardımcı olur. Magnezyum, kemikleri ve dişleri korur. Folik asit, kan hücreleri üretiminde ve hücre çoğalmasında etkilidir.

Diyet Yapanlara Sebze ve Meyve Hakkında Öneriler

Sebze ve meyveler, içerik çeşitliliğinden dolayı obeziteye karşı iyi bir koruyucudur. Diyet yaparak sağlıklı beslenmek isteyenler, mutlaka sebze ve meyve tüketmelidir. Günde en az 5 porsiyon kadar sebze veya meyve tüketilmesi gerekir. Tüketilen sebze veya meyvenin, en az iki porsiyonu yeşil yapraklı sebze veya turunçgil olmalıdır. Sebze ve meyveler, daha taze olduklarında içerdikleri besin öğeleri daha kalitelidir. Bu sebeple mevsiminde tüketilmeleri daha sağlıklıdır. Her öğünde sebze ve meyve çeşitliliği açısından, farklı renk ve türler tercih edilmelidir. Konserve sebzeleri tüketmek isteyenler, tuz eklenmemiş olmalarına dikkat etmelidir. Dışarıda yemek yerken, ana yemeğin yanında mutlaka salata veya garnitür yenmelidir. Posa açısından zengin olan sebze ve meyveler tüketilmelidir. Hazır olarak satılan meyve ve sebze suları sağlıksız olduğundan, taze meyve suları tüketilmelidir. Sebze ve meyvelerin çiğ olarak tüketilmesi, faydalarını artıracaktır.

Sağlıklı Mutlu Yarınlar..

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!