Ana sayfa Genel Dolaşım Sisteminin Sağlığı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dolaşım Sisteminin Sağlığı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

952
0
dolaşım sistemi
Dolaşım sistemimiz 3 ana temelden oluşur;

Kan: Vücudumuza aldığımız maddelerin hücrelere taşınmasını sağlar.

kan

Damar: Kanı tüm vücut hücrelerine taşıyarak, kan dolaşımını sağlar.

damar

Kalp: Damarların çalışmasını sağlayarak, kanı bütün vücuda pompalar.

kalp

Dolaşım sistemimiz tüm vücut için etkili bir sistemdir. Vücut dengemizin korunması için dolaşım sisteminin düzenli ve aksatılmadan ilerlemesi gerekir.

Şimdi gelin birlikte bakalım; dolaşım sistemimizin düzenini bozmamak için nelere dikkat etmeliyiz?

  1. Dengeli ve düzenli beslenmeye, vücudumuz için gerekli ve yeterli besinler tüketmeye özen göstermeliyiz.
  2. Özellikle kolesterol ve tansiyon dengemizi düzenleyecek ve koruyabilecek besinler tüketmeliyiz.
  3. Baklagiller ve yulaf gibi besinler kandaki kolesterol düzeyinin azaltılmasına yardımcı olurlar.
  4. Tansiyon için magnezyum, potasyum ve kalsiyum bakımından zengin besinlerle beslenmek gerekir. Bol sebze ve meyveye ağırlık verilmelidir ve tuzdan uzak durulmalıdır. Tuz kan basıncını artırarak tansiyonu yükseltir.
  5. Öğünlerimizde gerektiği kadar yağ tüketilmelidir. Yağ vücudumuz için gerekli bir besin kaynağıdır fakat fazla miktarda alınması damarlarımızda sertleşme ve tıkanıklıklara neden olabilir.
  6. Düzenli olarak spor yapılmalı ve hareketsiz bir yaşamdan uzak kalınmalıdır. Günlük yürüyüşler, aktiviteler yapılarak vücudumuza gerekli temiz hava alınmalıdır. Ancak kalbi yoracak hareketlerden kaçınılmalıdır. Yaşınıza ve bedeninize uygun hareketleri yapmaya özen gösteriniz.
  7. Aşırı sinir ve stresten kaçınılmalı ve bunlar için önlemler alınmalıdır. Aşırı sinir ve stres kalp ritminizde ani değişikliklere sebep olabilir. Bu da kalp sağlığını olumsuz etkiler.
  8. Özellikle sigaradan uzak durulmalıdır. Sigara içerisinde bulunan fazla nikotin, kanın mikroplara karşı olan direncini düşürür, kan kanseri riskini arttırır. Alkol ise kan damarlarının esnekliğini bozarak genişlemesini sağlar. Bu nedenle kalpte ciddi düzensizlikler ve sağlık sorunları yaşanır, kalp krizi riski artar.
  9. Son zamanlarda moda olan aşırı dar kıyafetler, kan akış hızımızı bozarak dolaşım sistemimizi olumsuz etkiler. Çorap lastiklerinin, kemerlerin, pantolonların vb. giyeceklerin çok sıkı giyilmesi kalbin çalışmasını ve kanın akışını bozar.

Aşırı kilodan, yüksek veya düşük tansiyondan, kolesterol, şeker gibi hastalıklardan korunmak ve böyle bir rahatsızlığınız varsa tedavi olmak için bir hekime başvurunuz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!