Ana sayfa Genel Donuk Omuz Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Donuk Omuz Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

1775
0
Donuk Omuz Sendromu

Günlük hayatta sık karşılaştığımız ama aslında bir hastalık olduğunu bile çok geç anladığımız birçok hastalık türü var. Mesela donuk omuz sendromu. Aslında hastalığı geçiriyoruz ve etkilerini yaşıyoruz ama bunun bir hastalık olduğunu anlamak ve bu hastalığın belirtilerini yaşadığımızı anlamak çok kolay olmuyor.

Çoğu zaman normal bir omuz ağrısı denilip geçiyor ve zamana bırakılarak hastalığın kendi kendine iyileşmesi bekleniyor. Ama üzgünüm ki durum bundan ibaret değil.

Geçmeyen omuz ağrılarınızın sebebi donuk omuz sendromu olabilir ve bu hastalık tedavi edilmediği sürece sürekli kötüye gidebilir. Peki, siz bunu nasıl olacak anlayacaksınız? Neden böyle bir hastalık oluyor?

Donuk Omuz Sendromu Nedir?

Ülkemizde de çok sık rastladığımız hastalık, omuz kapsülünün darlaşmasına bağlı olarak yaşanıyor. Kimi zaman eklem sıvısını kontrol eden zarın bozukluğundan ya da o bölgede oluşan bir iltihaplanmadan kaynaklı olarak yaşanabilen omuz sendromu, zamanla hareketinizin kısıtlanmasıyla ortaya çıkıyor.

Hastalığı anlamak hem zordur hem de kolaydır. Hastalığı anlamak kolaydır çünkü belirtileri çok nettir. Hastalığı anlamak zordur çünkü bu belirtileri basit bir omuz ağrısı olarak tanımlayabilirsiniz. Farkı anlamanız için dikkat etmeniz gereken şey süre olacaktır.

Donuk Omuz Sendromu

Omzunuzda sizi uyutmayan ağrılar varsa ve hareket ettirdiğiniz zaman omzunuz ağrı yapıyorsa, şüphelenmeye başlayabilirsiniz. Bu ağrılara zaman içerisinde hareket kısıtlamasının da eklenip eklenmediğini görmek lazım. En basiti bir gömlek giyerken kolunuzu rahatlıkla kaldıramadığınızı fark edersiniz.

Bu ağrılar uzun süreli devam ediyor ve hareket kabiliyeti de sürekli azalıyorsa, artık donuk omuz sendromundan şüphelenmek gerekiyor. Düşük ihtimal olsa da bu bölgeyi uzun süre dinlendirme sonrasında omzunuz kendi kendine iyileşebilir.

Fakat siz bu sürede ağrıları çekmeye devam ederseniz. Tam tersi de olup hastalığın etkisi de artabilir. Bunun için tedavi olmak ve iyileşme sürecini hızlandırmak daha mantıklıdır.

Donuk Omuz Sendromu

Sözün kısası donuk omuz sendromu yaşadığınızı düşünüyorsanız, bunun kendi kendine geçmesini beklemek yerine doktorunuza başvurmayı unutmayın. Her zaman sorun kendiliğinden geçecek diye bir durum yok.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!