Ana sayfa Diyet Düşük Kalorili Beslenmek Doğru mu Yanlış mı?

Düşük Kalorili Beslenmek Doğru mu Yanlış mı?

1048
0
düşük kalorili beslenmek

Düşük Kalorili Beslenin Ama Doğru Beslenin

Malum korona günleri devam ediyor. Her ne kadar sokağa çıkma yasakları gibi bazı kısıtlamalar kalkmış olsa da bir yandan da tedbirler devam ediyor.

Tedbirlerin devam etmesi, sosyal hayatımızda hala istediğimiz düzenin sağlanamaması anlamına geliyor. Koronavirüs nedeniyle hayatımızdan hareket uzaklaşmaya başladı ve evde kalmaya başladık. Bu durumda kilo almak istemeyen kişiler ise madem hareket edemiyorum o zaman düşük kalorili beslenirim düşüncesine kapılıyor.

Kilo alma korkusu nedeniyle beslenme şeklinde düzenleme yapılıyor ama peki gerçekten düşük kalorili beslenmek doğru mu? Nasıl bir etki oluşuyor?

Bu konuda doğru bilinen çok fazla yanlışlıklar var. Düşük kalorili beslenmek, kilo vermenizi sağlayacaktır ve kilo almayacaksınız ama nasıl beslendiğiniz çok önemli. Evdeyim hareket etmiyorum deyip yemek yememek çok daha olumsuz sonuçlara neden olur.

Kişilerin yapması gereken hareket düzenine göre yeterli besini almak olacaktır. Çok düşük kalori alarak beslenmek, dışarıdan besin alınamamasına bu da vücut direncinin düşmesine neden olur. Burada önemli olan dengeli beslenmeye devam etmektir.

düşük kalorili beslenmek

Ayrıca hareketi kendiniz oluşturabilirsiniz. Evinizde kaldığınız süre boyunca yapacağınız birkaç küçük egzersiz ile beraber dengeli beslenmeniz, bırakın kilo almanızı kilo vermenizi bile sağlayacaktır.

Düzenli olarak yapılan 5’er dakikalık olan egzersizler, aldığınız günlük kalori miktarınızın dengelenmesi için de çok önemli ve etkili olacaktır. Burada üstüne basa basa söylemek istediğim şey dengeli beslenmek.

Yeterli kaloriyi alın derken, hazır yemekler yiyin, gazlı içecekler tüketin gibi bir durum algılanmasın. Vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri alabileceğiniz şekilde kalorinizi kısmadan düzenli yiyin ve sağlıklı yiyin. Üzerine bir de evde yapabileceğiniz kısa süreli egzersizler işinizi görecek.

düşük kalorili beslenmek

Bu konuda son uyarımız su tüketimi olacaktır. Hareketsiz bir yaşamda zaten metabolizmanız yavaşlayacaktır. Metabolizmanın daha fazla yavaşlamaması için su tüketimine de dikkat etmeniz lazım.

Günde mutlaka 2,5-3 litre su tüketmeye özen gösterin. Böylece metabolizma hızınızı da korumuş olacaksınız. Yani anlayacağınız düşük kalorili beslenmekten çok doğru beslenmeye özen göstermeniz gerek.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!