Ana sayfa Genel Ebola Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Ebola Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

311
0
Ebola hastalığı nedir?

Ebola hastalığı, Ebola virüsünün yol açtığı bir enfeksiyondur. Bu hastalığın eski ismi Ebola Hemorajik Ateşi’dir. İnsanlarda genelde ölüme yol açar. Ölümle sonuçlanmaması için tedavisi şarttır. Ebola salgını bulaştığında ise ölüm oranları artış gösterir. Tropikal iklime sahip olan yerlerde daha sık görülür. İnsanlara hayvanlardan geçen bu hastalık, insandan insana bulaşarak yayılır. Bazı meyvelerde de hastalığın virüsü bulunur. Ebola, dünyada en ölümcül hastalıklar arasında sayılır.

Ebola için özel olan bir tedavi seçeneği bulunmaz. Ancak son zamanlarda geliştirilen ebola aşısı, hastalığın bulaştığı kişileri yüksek oranda tedavi eder.

Ebola virüsü

Ebola Hastalığı Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Ebola hastalığı ilk olarak 1976 senesinde Sudan’ın Nzara şehrinde ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin Yambuku şehrinde büyük bir salgınla ortaya çıktı. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin yakınlarında yer alan Ebola Nehri hastalığa ismini vermiştir.

Ebola’nın Çeşitleri Neler?

Ebola çeşitleri

Ebola’nın 5 farklı çeşidi vardır. Bunlar;

  1. Tai Forest virüsü
  2. Sudan virüsü
  3. Reston virüsü
  4. Bundibugyo virüsü
  5. Zaire virüsü

Bundibugyo, Zaire, Sudan Ebola virüsleri salgınlara yol açan türdendir. Diğer iki enfeksiyon modeliyse, Filipinler ve Çin’de daha sık görülen insanlara bulaşan ama ölümle sonuçlandırmayan bir virüstür.

Ebola Nasıl Bulaşır?

Ebola nasıl bulaşır

Ebola hastalığı çeşitli sebeplerden insanlara bulaşabilir. Hastalık, virüsün enfekte olduğu insanlardan, diğer insanlara geçer. Bulaşma yolları;

  • Hastalığı taşıyan bir insanın kanı veya salgılarıyla temas etmek
  • Hastalık virüsünün bulaşığı objelerle temas etmek
  • Defin sırasında doğrudan temas olması
  • İyileşen erkek hastaların spermlerinde 7 haftaya kadar ebola virüsü kalır. Bu yüzden sperm yoluyla da hastalık bulaşabilir.

Melanom Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

NabızTR İnstagram Hesabımızı Takip Edin: @nabiztrcom

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!