Ana sayfa Bitkisel Ejder Meyvesi Nedir? Sağlığa Faydaları Neler?

Ejder Meyvesi Nedir? Sağlığa Faydaları Neler?

1945
0
Ejder Meyvesi

Ejder meyvesi bir başka adıyla Pitaya, tropik bir meyve olmasına karşın, ülkemizde de yaygın bir şekilde üretilmeye başlayan oldukça sağlıklı bir besin. Gazetelerde, sağlık dergilerinde bu meyvenin adını çok sık görmeye başladık çünkü sağladığı faydalar nedeniyle meyveye olan talep oldukça fazla.

Talebin yüksek olduğu bir ürünün gündeme gelmesi ve sıkça anılması da oldukça doğal. Evet belki çok fazla talep ediliyor ve çok faydalı olduğu söyleniyor ama aslında ejder meyvesi nedir? Vücuda sağladığı avantajlar nelerdir? Hastalıkların tedavisi için kullanılabilir mi?

Ejder Meyvesi

Ejder Meyvesi Nedir?

Ana vatan olarak sorarsanız bir Vietnam meyvesi olan pitaya, tam tropik meyvelerden bir tanesi olarak geçiyor. Her ne kadar ana vatanı Vietnam olsa da farklı ülkelerde de üretilebiliyor. Türkiye, Malezya, Meksika bu ülkelerden bir kaçı.

Üretim kapasitelerinin ne kadar olduğu tam belli değil ama ülkemizde de yetiştiriciliği oldukça artmaya başladı.

Meyvenin şekli değerlendirildiği zaman, dışında kırmızı ve yeşil renkli sanki uzun dikenlere benzer saplar görülüyor. Zaten ejder meyvesi ismi de bu şekilden geliyor. İçini açtığını zaman ise biraz kiviyi andırdığını söyleyebiliriz.

Ejder Meyvesi

Beyaz bir iç meyvenin üzerinde siyah noktacıklar bulunuyor. Şekile takılmayın ve besin değerine bakın derim. Öyle ki ejder meyvesi besin değeri açısından çok zengin.

B ve C vitaminleri açısından zengin olan meyve, omega 6 ile omega 3 yağ asitlerini barındırıyor. Hem yüksek lif kaynağı hem de manganez kaynağı.

Az çok pitaya meyvesini anladığımıza göre artık faydalarından da konuşabiliriz. Faydalar sizi şaşırtacak kadar çok.

Ejder Meyvesi Faydaları Nelerdir?

  • İçerisinde bulunan kalsiyum oranı, diğer meyvelere göre çok daha fazladır ve bu yönüyle kemikleri ciddi oranda güçlendirir.
  • Kolon kanserlerinde antikanser özelliği sayesinde yarar sağladığı söyleniyor ama bu teyide muhtaç olan bir bilgi.
  • Hem lifli yapısı vardır hem de kalorisi düşüktür. Diyet yapıyorsanız güzel bir besin.
  • Cildi güzelleştirmede etkili.
  • Potasyum bakımından zengin olduğu için göz sağlığı açısından da iyi bir besindir.
  • Yüksek tansiyona karşı etkilidir.
  • Lifli yapı, sindirimi rahatlatır.
  • Kalp ve damar sağlığı için önemli olan Likopen maddesi açısından zengindir.

Ejder meyvesi sadece bu faydalarıyla bile çokça tercih ediliyor. Böyle giderse ülkemizde çok daha fazla talep edilmesi olası.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!