Ana sayfa Çocuk Ergenlik Döneminde Yaşanılan Sorunlar

Ergenlik Döneminde Yaşanılan Sorunlar

2029
1
Ergenlik Dönemi

Ergenlik dönemi birçok genç için oldukça zorlu geçmektedir. Bunun en büyük nedeni, bu duruma kendini ve çocuklarını hazırlamayan ebeveynler. Ergenlik dönemi, ruhsal depresyon, fiziksel ve hormonal değişim sürecidir. Birçok ebeveyn çocuklarının büyüdüğünü ve bir birey olmaya başladığını fark edememektedir. Bu süreçte ebeveynler, ergenlik dönemine geçen çocuklarda ki karakter değişimini, ani öfke ataklarını kendilerine saygısızlık olarak görür ve çocuklarıyla çatışmaya başlarlar.

Ebeveynler, “çocuğum söz dinlemiyor. Çocuklar, ailem beni anlamıyor” diye düşünür.

Ergenlik Döneminde Ebeveynler Nasıl Davranmalıdır?

Bu süreci kendileri ve çocukları için sağlıklı bir şekilde geçirmek isteyen ebeveynlere büyük rol düşüyor. Ebeveynler, kendilerini bu döneme hazırlamak adına ergenlik sürecini sağlam kaynaklardan araştırmalı, gerekirse uzmanlardan destek almalılar. Ergenlik dönemine geçiş sürecindeki çocuklarını sürekli gözlemlemeli, fiziksel ve ruhsal değişim nedenlerini, nelerle karşılaşabileceklerini çocuklara uygun dille anlatmalılar. Bu yaklaşım ebeveynler ve çocukları arasındaki bağlarının güçlenmesi ve çocukların ailesine olan güven duygusunun artması açısından önemlidir.

Kızlarda Görülen Ergenlik Değişimleri Nelerdir?

 • Fiziksel ve hormonal değişim,
 • Göğüslerde belirginleşme,
 • Koltuk altı ve genital bölgede tüylenme,
 • Regl dönemine girme,
 • Deri altında yağ dokuların oluşması,
 • Düşüncesel ve duygusal psikolojik problemler.

Kızların Ergenlik Döneminde Yaşadıkları Değişim ve Davranışlar

Ergenlik dönemi yaşayan kızlarda, özelikle regl döneminde korku, utanma, içe kapanıklık, vücudundaki değişimleri saklama, kabullenmeme başlar. Bunların yanı sıra duygusal hassasiyetle başlayan, öfke kontrolsüzlüğü saptanılır. Aynı zamanda üreme hormonu ve bedensel değişim hormonlarının gelişmesi sonucu, fiziksel değişim süreci yaşayan genç kızlar vücudunu keşfetmeye başlar.

Bu süreçte anneye büyük rol düşüyor. Bu dönemin normal olduğunu, genç kızlığa adım atan her kızda görüldüğünü anlatması ve ona güven duygusunu hissettirmesi gerekir. Cinsel gelişimi konusunda anneler uygun dille vücudun değişimiyle birlikte hormonal dürtülerin gelişimi sonucu vücutlarını keşif sürecine çıkan kızlarıyla konuşması ve aydınlatması gerekmektedir.

Erkeklerde görülen ergenlik değişimi

 • Fiziksel ve hormonal değişim,
 • Koltuk altı ve genital bölgede tüylenme,
 • Gırtlakta yumru çıkması,
 • Ses kalınlığı,
 • Cinsel organda değişim ve büyüme,
 • Kasların gelişmesi,
 • Deri altında yağ dokuların oluşması,
 • Sakal ve bıyık çıkması,
 • Düşüncesel ve duygusal psikolojik problemler.

Erkeklerin ergenlik döneminde yaşadıkları ve davranışları

Kızlarda olduğu gibi ergenlik dönemine geçiş yapan erkeklerde, vücudundaki bu değişim karşısında kendi bedenini keşfetmeye başlar. Yalnız kalma, odasına kapanma gözlemlenir. Erkeklerde cinsel organ gelişimi ve büyümesi sonucu, salgılanan üreme hormonları nedeniyle bu süreç, kızların ergenlik döneminden farklı olarak geçer. Öfke kontrolsüzlüğü, asi tavırlar, daha sert çıkışlar ve aileyle çatışmalar görülür.

Bu dönemi sağlıklı şekilde geçirmek için hem anneye hem babaya büyük rol düşüyor. Anne, bu süreçte çocuğunun öfke çıkışlarını daha anlayışlı ve sakin karşılamalı. Onu anladığını belli eden bir dille ergenlik dönem geçişini oğluyla konuşup anlatabilmeli. Babalar bu dönemde oğullarına, ergenlik sürecinin birçok detayını anlatmalı. Özelikle vücudundaki gelişmeyi, cinsel organda değişim ve üreme hormonuyla beraber, kendi bedenini keşfetme konusunda onu usulünce doğru bilgilerle aydınlatmalı.

Doğru kaynaktan bilgilenmeleri açıcından, sizin onlara vereceğiniz, ergenliğe geçiş ve kendi beden değişim fonksiyonlarını öğrenebilecekleri kitaplar okumaya teşvik etmekte etkili çözümlerdendir. Daha büyük problemler yaşadığınızda çocuğunuzla birlikte bir uzmana danışmaktan çekinmeyiniz.

Ergenlik dönemi sürecinde, bahsedilen konulara dikkat edilmediğinde, kendini ifade edemeyen çocuklarınızın sizlerden uzaklaşıp, dışa yönelirler. Yanlış çevre ve arkadaş edinmesi sonucu, uyuşturucu madde, sigara ve alkole yönelmesine neden olursunuz.

Sağlıklı Mutlu Yarınlar..

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!