Ana sayfa Erkek Erkeklerde Kısırlık Belirtileri

Erkeklerde Kısırlık Belirtileri

2047
0
Erkeklerde Kısırlık Belirtileri

Kısırlık yani infertilite, bir yıl boyunca cinsel ilişkiye girilmiş olmasına rağmen çocuk sahibi olamama durumudur. Yaşam koşulları ve iş dünyasının özellikler göz önüne alındığı bu süre iki yıla çıkarılabilir. Çok nadir olsa da kısırlık durumu olduğu halde gebelik meydana gelebilmektedir. Bu rahatsızlığa yakalanan bir erkek yıllar sonra çocuk sahibi olabilmektedir. Çocuk sahibi olmayı engelleyen durumların zamanla ortadan kalkması, bu durumda etkili rol oynamaktadır.

Kısırlık Belirtileri

1- Testislerde ağrı, bu kategoride bir belirti olabilir.
2- Testislerin normalden fazla büyümesi ve şiş görünmesi de belirtiler arasında yer almaktadır.
3- Peniste meydana gelen akıntılar da belirtiler içerisinde gösterilmektedir.
4- Bazı cinsel problemler de kısırlığın belirtileri arasında gösterilebilir. Yeterli sayıda sperm oluşumunun meydana gelmemesi de gebeliği önleyen nedenler arasında gösterilmektedir.
5- Testiste veya peniste meydana gelen iltihaplanmalar, bu rahatsızlığa neden olabilir.

Bu Rahatsızlığın Nedenleri 

Kısırlığın en önemli belirtisi, bir veya iki yıllık ilişki sürecinde gebeliğin meydana gelmemesidir. Ayrıca testis bölgesi dışında diğer organlardaki hastalıklar da kısırlığın nedenleri içerisinde yer almaktadır. Kısırlık sadece erkekte olduğu gibi sadece kadında da olabilir. Hem erkek, hem kadın aynı anda kısır olabilir.

Prostat kanseri ve diğer kanser hastalıkları da bu rahatsızlığın nedenleri içerisinde yer almaktadır. Kadınlarda yumurtalık bölgesinde meydana gelen rahatsızlıklar, gebeliği önleyen durumlar içerisinde yer almaktadır. Psikolojik nedenler de gebeliğin oluşumunu etkileyen etkenler içerisinde gösterilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!