Ana sayfa Erkek Erkeklerde Prostat Büyümesi

Erkeklerde Prostat Büyümesi

2042
0
Erkeklerde Prostat Büyümesi

Prostat kendi başına bir hastalık değildir. Prostat erkek üreme sisteminin önemli bir parçasıdır. Üreme sisteminde bulunan bu organın büyümesiyle ortaya çıkan bu hastalığa, prostat büyümesi denilir. Erkek vücudunda bulunan bu önemli organ mesanenin alt kısmında ve makatın önünde yer alır. Üreme sisteminde bulunan prostatın büyüklüğü uzmanların belirttiğine göre “bir ceviz” büyüklüğü kadardır. Prostat içinden idrar geçen kanalın etrafını sarar, prostat büyümesi sebebiyle idrar kanalında daralma oluşur ve idrar yapmada zorluk çekilir.

Hangi yaşlarda Prostat büyümesi görülür?

Uzmanların belirttiğine göre, erkeklerde prostat büyümesi yaş ilerledikçe görülme riski artar. İstatistiklere göre ilk belirtiler, 40 yaş üstü kendini belli etmeye başlayabilir. Bu risk tam anlamıyla, 50 ve 60 yaş arasındaki erkelerin beşte birinde prostat büyümesi gözlemlenmekte.

Prostat büyümesi nedenleri?

Prostat büyümesinin tam olarak nedeni bilinmese de, uzmanlar bunun en belirgin nedenleri arasında, erkeklerin yaş ilerlemesi sonucu yani yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkmasından kaynaklı olduğu görüşündedir. Başka hastalıklar nedeniyle testisleri alınan kişilerde, bu hastalığın görülmemesi testislerin bu hastalığın oluşumunda önemli rolü olduğu düşüncesini de ortaya çıkarmaktadır.

Prostat büyümesi belirtileri nelerdir?

  • Sık sık idrar yapma hissi ve bunun geceleri daha belirgin hale gelmesi.
  • İdrar yapma esnasında zorlanma.
  • İdrar yapma sonrası mesanenin boşalmadığı hissi.
  • İdrar kaçırma ve damlatma gibi sorunlar.
  • Normal bir insandan farklı olarak, idrar yapma. akışında düşüş ve damla damla gelmesi gibi faktörler.
  • Yanma ve ağrı hissi.
Prostat hastalıkları 2’ye ayrılır
  • Prostat büyümesi
  • Prostat kanseri

Prostat büyümesi iyi huylu prostat hastalığıdır. Bunun tedavisi daha basit yöntemler ve tedaviyle kontrol altına alınması daha mümkündür.

Kötü huylu prostat büyümesi, prostat kanseri olarak guruplara ayrılır. Bu evrede uzmanlar daha ciddi düzeyde bir tedavi ve takip süreci uygulamaktadır.

Bu hastalığın risklerini azaltmak için neler yapılabilir?

Korunmanın ve  önlem almanın bir çok yolu var. Bilindiği üzere tükettiğimiz gıdaların bir çok içeriğinde bizleri hastalıktan koruma özeliği bulunmaktadır. Bunların en etkili olanlarından bazıları şunlardır.

Yeşil çay

Bilindiği üzere yeşil çay sağlıklı bir içecektir.İçinde bulunan kateşinler, bakteri ve virüsleri öldürerek, bağışıklık sistemini güçlendirir.Yeşil çay erkeklerde prostat büyümesine neden olan dihidrotestosteron hormonunu azaltır. Erkeklerde her türlü prostat rahatsızlığına ve sık idrara çıkma sorununa iyi gelecektir. Araştırmalara göre günde 3 bardak yeşil çay içen erkeklerde, içmeyenlere göre daha az prostat kanseri gözlemlenmiştir.

Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği içerisinde prostat büyümesini azaltan bir çok besin maddesi barındırır. Bunlardan bazıları, kabak çekirdeğinde bulunan fitositeroller ve çinkodur. Bu hastalığı yaşayan erkelerde, araştırıldığında prostat sıvısında çok az çinko görülmüştür. Çinko takviyesi prostat tedavisinde önemli bir yere sahiptir. İltihap giderici özeliğiyle, prostat büyümesini engellemekle kalmaz, büyümüş prostatın küçülmesinde büyük rol taşır.Günde Bir avuç kabak çekirdeği tüketimi vücudun ihtiyacı olan çinko takviyesinde sizlere yardımcı olacaktır.

Isırgan otu

Isırgan otu içerisinde bulundurduğu bileşenler sayesinde, iltihap sökücü özeliğine sahiptir. Kullanıldığında bu iltihaplanma atıklarını idrar yoluyla atmaya yardımcı olur. Isırgan otu kökü, prostat dokusunun küçülmesini sağlayan fitokimyasallar içerir. Bir çay kaşığı kurutulmuş ısırgan otu yaprağını, bir bardak sıcak suya atın. Ağzını kapatıp 10 dk demlenmesini bekleyin, daha sonra süzüp içebilirsiniz. Bu çayı günde 2 defa tüketebiliriz.

Zerdeçal

Araştırmalara göre, zerdeçalın çok güçlü bir antioksidan içeriğine sahip olduğu bilinmektedir Bu özelliği sayesinde, prostat sorunları ve prostat kanseri riskini de azalttığı gözlemlenmiştir. Bu antioksidan özelliğinden faydalanmak için, kök zerdeçalı kaynatıp içebilirsiniz.Ayrıca toz zerdeçalı bir bardak süt içine ilave edip tüketebilirsiniz.

Domates

Domates İçerisinde likopen, yani güçlü bir antioksidan türünü barındırır. Domates tüketmek prostat büyümesini engeller ve kanser oluşturan hücreleri yok ederek, prostat kanserine yakalanma riskini azaltır. Likopen mesanedeki basıncın azalmasına da yardımcı olur. Mesanedeki yanma ve sürekli idrar yapma hissini de oldukça azaltır.Günde bir bardak domates suyu içmekte vücudun likopen ihtiyacına yardımcı olacaktır.

Bu verilen bilgiler elbette sadece siz okuyucularımızı, bilinçlendirme ve korunma yöntemlerini sunmak adına ek takviye önerileridir. Tüm bunların önceliğinde bu tür hastalık risklerini azaltmak ve  ileri safhalara geçmeden önlem almak için uzman hekim gözetiminde bulunup onların önerilerine uymak gerekir.

 

Sağlıklı Mutlu Yarınlar..

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!