Ana sayfa Bitkisel Eşek Dikeni Nedir? Faydaları Neler?

Eşek Dikeni Nedir? Faydaları Neler?

1805
0
eşek dikeni bitkisi

Genelde çorak arazilerde yetiştiği bilinen ve faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz eşek dikeni bitkisi, sağlıklı yaşam konusuna önem verilmesiyle beraber son dönemde de sıkça gündeme gelmeye başladı.

Birçok hastalığa iyi gelen bitki, farklı şekillerde de tüketilebiliyor ve yardımcı besin olarak da kullanılabiliyor. Gelin bakalım bu kadar konuşulan ve yararları vurgulanan eşek dikeni neymiş bakalım.

Eşek Dikeni Nedir?

Sanıldığının ve görüntüsünün aksine papatyagiller ailesinden olan diken, çorak arazilerde ve taşlık alanlarda yetişir. Çok fazla suya ihtiyaç duymayan bitki, 30 ile 110 cm boyuna kadar ulaşabilir ve yaz sonuna doğru Ağustos ayında çiçeklenir.

Güzel kokusuyla da bilinir ama güzel kokusu çiçek koparıldıktan dakikalar içerisinde kaybolur. Hal arasında kasna veya akız olarak da anılan eşek dikeni, beyaz ya da mor renkli de olabilir. Çiçek hakkında en bilinen özellikler bunlar. Asıl araştırılan kısım olan faydalarına geçelim.

eşek dikeni bitkisi

Eşek Dikeninin Sağladığı Faydalar

Sağlık açısından sağladığı faydaları tek tek açıklayıp, özetler halinde gitmek istiyorum.

Böbreklerin Doğru Çalışmasına Yardımcı Olur

İdrar yolu sorunları için etkili olarak, vücuttaki iltihabın atılmasını sağlar. Bu şekilde bir yandan da böbreklerin doğru bir şekilde çalışmasında etkili olur.

Sindirimi Kolaylaştırır

Hafif bir yemek olarak hazırlanan eşek dikeni, yüksek lifli yapısı sayesinde sindirimin rahatlamasını sağlar. Düzenli olarak da kullanılabilir.

eşek dikeni bitkisi

Migrene Karşı Etkilidir

Baş ağrılarında ve migren ağrılarında olumlu yönde bir etkisi olduğu söylenen bitki, sakinleştirici etkiye de sahip olduğu için migren ataklarına iyi gelmektedir.

Sigaranın Etkisini Azaltır

Sigaranın vücut üzerinde oluşturmuş olduğu olumsuz etki ve kanda neden olduğu kirlenmeye karşı iyi gelen eşek dikeni, kanın daha hızlı temizlenmesini sağlar ve bu şekilde sigaranın kötü etkisi azaltılır.

Genelde yemeği yapılarak tüketilen eşek dikeni bitkisinin, çeşitli tarifleri de bulunmakta. İnternetten kısa bir araştırma yaparak hem bu sağlıklı hem de lezzetli olan bu tariflere ulaşabilirsiniz. Size en uygun gelen tarifi uygulamanız yeterli olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!