Ana sayfa Çocuk Evimizdeki Tehlike! Teknolojik Bakıcı

Evimizdeki Tehlike! Teknolojik Bakıcı

493
0
Evimizdeki Tehlike! Teknolojik Bakıcı

Teknolojik cihazlar için ünlü bir bilim adamı ”Teknoloji, teknik iki tarafı keskin bıçak gibidir. Marifetsiz ele verildiğinde her iki tarafın ellerini yaralayacağını bilmez, marifetli ele geçtiğinde ise teknik olarak hangi tarafın kendine zarar vereceğini bilir ve bıçağı ona göre kullanmaya başlar.” demiştir.

Her anne baba çocuk sahibi olduktan sonra, hayatlarının en değerli varlığı çocukları olur. Kendilerinden başka kimseye güvenip emanet edemezler. Çalışan anne babalar, bakıcı tutmaları gerektiğinde çok seçici olur ve her yönüyle araştırırlar. Evde bulunan anne babalar, çoğu zaman yemek yemediğinde, çocuk ağlamaya başladığında kendilerini rahat bırakması ya da onu susturmak için ellerine telefon tablet tutuştururlar. Dışarıdan kimseye emanet edilmeyen çocuklar, teknolojik bakıcının tehlikeli sanal dünyasına emanet edilir.

Teknolojiyle Erken Tanışan Çocuk Nasıl Bir Tehlikede?

Çocukların beyni elastik bir yapı gibidir, her gördüğünü hafızaya kaydetmeleri konusunda erişkinlerden daha başarılıdırlar. Erken yaşta teknolojinin hayal dünyasıyla tanışan çocuklarda, dikkat problemi ve öfke çıkışları gözlemlenmiştir. Çocukların beynine verdiği zarar, okul çağına geldiğinde daha çok ortaya çıkar. Okula başlayan çocuklar yeni bir dünyaya giriş yapar, yeni ortam, yeni arkadaşlarla tanışırlar. Çoğu anne baba çocuklarının okula gitmek istemediğinden, ders çalışmaktan sıkıldığından şikayet eder durur. Çocuklar sanal dünyanın hayali kahramanlarıyla bağımlılık derecesinde bir bütün haline gelmiştir. Çocukların bundan biranda kopması mümkün değildir. Bu sebeple okul ortamına ayak uydurmakta güçlük çektikleri gibi, alıştıkları hayal dünyasından uzaklaştırılmaları da, çocukta öfkeye, kabullenmemeye ve hırçınlığa neden olur. Çocuklar bilgisayar oyunları oynarken kendilerini dış dünyadan koparır. Tüm dikkatlerini önlerindeki ekrana verdiklerinde seslenseniz dahi duymazlar, tepki vermezler. Sanal alemin içinde hapsolan çocuklarda bu nedenle dikkat problemi görülür.

Anne Babalar Suçluyuz!

Anne babalar kendilerini eleştirmek yerine çocukta hatayı ararlar. Çocuklar keşfetmeyi sever, gördüklerini yapmak ve sahip olmak ister. Çocuklar için evde rol model anne babadır. Aile bireylerinin elinde tablet, telefon gören çocuk ona sahip olmak için ağlamayı seçer, çoğu zaman da istediğini elde eder. Fiziksel olarak çocuklarına zarar veren şeylerden uzak tutan anne babalar, savunmasız yaşlarda çocuklarına en büyük zararı veren teknolojik bakıcıya emanet eder.

Bisiklet kullanma yaşına gelen çocuğa, hangi anne baba motosiklet alır? Ya da ehliyet yaşına gelmeyen hangi çocuğun altına araba verilir? Dışarıda yabancıyla konuşma dediğimiz savunmasız çocuklarımızı, kendi elimizle yabancı ve zararlı bir dünyaya emanet ediyoruz!

Teknolojiyle Çocuklar ne Zaman Tanışmalı?

Uzmanlar 0-3 yaş arasındaki çocukların beyinlerinin gelişme döneminin en hızlı zamanı olduğu görüşündeler. Bu yaşlarda çocuklar her gördüğünü, anlama, algılama ve taklit etme konusunda oldukça başarılıdır. Bu dönemlerde çocukların hayali konularda gelişip öğrenmeleri yerine, somut şekilde gördüklerini uygulayıp öğrenmeleri en doğru olanıdır. Çocuklar 3 yaşından itibaren kendilerini ifade edebilecekleri için gün içerisinde 1 saat anne baba kontrolünde teknolojiyle vakit geçirebilirler. Çocuklar gördüklerini üretmeyi severler. Gelişimleri için faydalı bilgilerle donanım kazanmaları açısından, doğru zamanda kontrollü ve gerektiği kadar teknolojiyle tanıştırın.

Çocuklarınızı eğitmeye çalışmayın, siz kendinizi doğru şekilde eğitin. Çocuk sizi örnek alacağı için kendiliğinden eğitilmiş olacaktır.

.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!