Ana sayfa Genel Fil Hastalığı Nedir? Neden Oluşuyor?

Fil Hastalığı Nedir? Neden Oluşuyor?

1555
0
Fil hastalığı,

Fil hastalığı, günlük hayatı oldukça olumsuz etkileyen ve hatta yürümenize bile engel olan bir hastalık. Hem kozmetik yani dış görünüş açısından hem de sağlık açısından oldukça sıkıntılı olan hastalık, tıp dilinde lenfödem olarak da isimlendirilmekte.

Vücudunuzda farklı komplikasyonlar oluşmasına bile neden olan hastalık neden oluşuyor, nasıl tedavi ediliyor ve ne gibi bir soruna neden olmakta bunları anlatalım.

Fil Hastalığı Nedir?

İlk olarak bacaklarda hafif şişliklerle boy gösteren hastalıkta, kollar ve bacaklar tahmin edilemeyecek kadar şişer. Zamanla oluşan şişkinlikler artar ve sonuç olarak hareket bile kısıtlanmaya başlar.

En yaygın belirtisi de zaten oluşan şişliklerdir ama ilk etapta çok fazla şiş oluşmadığı için hastalığı hemen anlayamayabilirsiniz. Bunun için bazı belirtileri bilmeniz gerekir. Hastalığın belirtileri şöyle açıklanabilir:

  • Deriden sızı gelmesi
  • Deri üzerinde tekrar eden enfeksiyonların oluşması
  • Vücutta hareket kabiliyetinin azalması ve ağırlık hissi
  • Derinin kalınlaşması
  • Cilt üzerinde kıvrımların oluşuyor olması.

Fil hastalığı,

Fil Hastalığı Neden Oluşur?

Tıp adından yola çıkalım. Lenfödem. Yani lenflerle alakalı olarak oluşan sıkıntılarda bu hastalık karşımıza çıkar. Genelde lens sıvısının doğrudan kan dolaşımına değil de deri altına geçmesiyle oluşur. Tabii ki lenf sisteminde böyle bir sorunun oluşması da belli etkilere bağlıdır.

Daha çok lenf kanserlerine bağlı olarak bu sorun oluşur. Lens üzerinde oluşan bir tümör lenfatik damarların tıkanmasına neden olabilir ve bu da lenf sıvısının kan dolaşımına değil de doğrudan derinin altına akması durumunu oluşturabilir. Damarların tıkanması en yaygın neden olsa da tek neden değil. Diğer olası nedenler şöyledir:

  • Lenfler üzerinde oluşan enfeksiyonlar
  • Lenf yollarının zarar görmesi
  • Kalıtsal olan lenf hastalıkları
  • Bazı parazitler.

Fil hastalığı,

Fil Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Lenfödem yani fil hastalığı için kesinleşmiş bir tedavi olmamakla beraber genelde tedaviler neden kaynağını ortadan kaldırmaya yönelik. Ayrıca etkiyi azaltan tamamlayıcı tedaviler kullanılır. Yani sıvı birikmesini engelleyecek olan önlemler alınır. Böylece lenflerdeki sorun çözülmese bile hastalığın oluşturduğu etkiler en aza indirilir.

Her zaman olduğu gibi yapmanız gereken uzman bir doktor bulmak. Öyle basite indirgenecek bir el ayak şişkinliğinden söz etmiyoruz. Mutlaka tedavi altına alınması şart.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!