Ana sayfa Genel Gastrit Etkisini Azaltacak Özel Tarifler

Gastrit Etkisini Azaltacak Özel Tarifler

1136
0
Gastrit

Sık görülen mide rahatsızlıklarından biri olan Gastrit, bazı zamanlar o kadar rahatsız edici bir hal alıyor ki günlük yaşantınızı etkiliyor. Daha çok karın ağrısına neden olan Gastrit’in oluşma nedeni ise mide iç yüzey zarının iltihaplanmasıdır.

Mide mukozası ve mide suyu ile doğrudan ilişkisi olan bir hastalık olduğu için, kişinin aldığı besinler de doğrudan etkili olur. Kimi besinler oluşturduğu etki ile aşırı ağrının ve krampların önüne geçse de kimi besinler ise şiddeti arttırabilir.

Biz işimize yarayacak olan tarafa bakalım ve Gastrit etkisini en aza indirecek olan tariflere geçelim. Bunun beslenme uzmanları tarafından da önerilen birkaç özel tarif bulunuyor.

Gastrit Etkisini Azaltacak Besin ve Tarifler

Birkaç tarif vereceğiz ama şunu da belirtmek isterim ki kesinlikle doktora gidin. Uzman hekimlerden tedavi için bir yol haritası alın. Oluşturacağınız bu tarifler de size yardımcı olacaktır.

Gastrit

Ispanak, Havuç ve Kereviz Suyu Karışımı

3 besinde de (ıspanak, kereviz ve havuç) mide mukus zararın iyileşmesini sağlayan bir etki vardır. 3 besin de midedeki asit artışını durdurma gibi bir artıya sahiptir ve bu sayede ekstra tahriş engellenmiş olur. Tarifin yapılışı:

  • 5-6 havuç, 3-4 adet ıspanak yaprağı, 2-3 kereviz sapı.
  • Havuç, ıspanak ve kerevizi doğrayın blend edin ve tüketin.

Patates Suyu Tarifi

Haşlanmış patates için annelerimizin söylediği bir şey vardır. Haşlanmış patates mideyi bastırır denir. İşte patates suyunun da tam olarak böyle bir etkisi var. Mide iltihabını ve asidi engelleme etkisi olan patates suyu, Gastrit ağrılarına çok iyi gelir. Tarifin yapılışı:

  • 1 adet patates alın ve kabuğunu soyup küp parçalar halinde doğrayın.
  • 1 bardak su ile blendera atın ve blend ettikten sonra tüketin.

Gastrit

Elma Suyu ve Hindistan Cevizi Karşımı

Yine mideyi rahatlatıcı bir etkisi olan Hindistan cevizi ve elma suyu da yine başarılı tariflerden bir tanesi.

  • 1 adet orta boy elmanın kabuğunu soyun ve elmayı çekirdeklerini çıkararak doğrayın.
  • 1 bardak Hindistan cevizi suyu ile elmayı blendera atın ve karıştırıp tüketin.

Gastrit ağrılarına ve ataklarına iyi gelecek olan tarifler bunlar. Bu tarifler ağrıların etkisini azaltabilir ama dediğimiz gibi doktora gitmeyi ihmal etmemek lazım.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!