Ana sayfa Kadın Gebelik Belirtileri ve Gebelik Hastalıkları

Gebelik Belirtileri ve Gebelik Hastalıkları

1754
0
Gebelik Belirtileri ve Gebelik Hastalıkları

Gebelik, yumurtanın spermle döllenmesiyle başlar. Döllenme olayı fallop tüplerinde meydana gelir. Döllenmiş olan yumurta, küçük kökler oluşturarak büyümeye başlar. Normal bir gebelik ortalama 40 hafta sürer.

Gebeliğin Belirtileri Nelerdir?

Bu belirtiler kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Bazıları olası belirtiler olarak bilinir, bazıları da kesin belirtilerdir. Bunlar;

  • Beklenilen adetin gecikmesi,
  • Bulantı, kusma, aşermek,
  • Kilodaki değişiklik,
  • Yapılan gebelik testinin pozitif çıkması,
  • Ultrason ile bebeğin varlığını tespit etmek,
  • Bebek hareketlerini annenin hissetmesi,
  • Bebeğin kalp sesini duymak,
  • Muayene sonucunda bebeğin elle hissedilmesi.

Gebelik Döneminde Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Mide Rahatsızlıkları
Midede ekşime ve yanma durumları sık olarak görülür. Gebeliğin başından sonuna kadar, görülme ihtimali vardır. Bu rahatsızlık hormonal bir durumdur.
Baş Dönmesi, Bulantı ve Kusma
Gebe, bu tarz rahatsızlıkların görüldüğü dönemlerde iyi beslenemez. Gebelerin %50’si bulantı ve kusma yaşar. Bulantı 14. haftaya kadar devam eder. Baş dönmeleri, gebelik süresince görülebilir.
Kabızlık
Gebelerin en sık karşılaştığı rahatsızlıktır. Kabızlığın nedeni, sindirim sistemindeki problemlerdir. Kabızlık ile baş etmenin en iyi yolu düzenli ve sağlıklı beslenmektir.
Hemoroid
Anüs girişindeki toplardamarların büyümesidir. Hemoroid sonuncunda; kanama, kaşıntı ve ağrı görülebilir. Gebelik döneminin sonlarında görülür. Nedeni ise kabızlıktır.
Bacaklarda Kramplar
Genelde, gebeliğin son evresinde görülür. Bebeğin başının doğum kanalına yerleşmesinden kaynaklanır. Kalsiyum veya vitamin eksikliğinden dolayı da görülebilir.
Varis
Bacaklardaki toplardamarın kabarmasıdır. Bacakları yukarı kaldırıp dinlendirmek ve uzun süre ayakta kalmamak varis oluşumunu engeller.
Sık İdrara Çıkma
Gebeliğin ilk ve son aylarında, sık sık idrara çıkılması yaygın bir durumdur. Uterus büyüdüğünden, mesaneye baskı söz konusudur ve buda idrar yapmaya neden olur.
Diş Çürümeleri
Gebelikte tükürük diş minelerini etkiler. Sağlıksız beslenme, kalsiyum ve flor eksikliği diş çürümelerinin ana sebebidir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!