Ana sayfa Göz Göz Hakkında Bilmediklerinize Şaşıracaksınız

Göz Hakkında Bilmediklerinize Şaşıracaksınız

1670
0
Göz Hakkında Bilmediklerinize Şaşıracaksınız

Kalbinin, beynin ve kemiklerin sağlığını düşünüyorsun, peki ya gözlerin? Beynimizden sonra gözlerimiz vücudumuzdaki en karmaşık organdır. Ne yazık ki, biz yaşlandıkça, görme keskinliğinde doğal bir düşüş oluşması muhtemeldir. Bu görme keskinliği kaybının zaman içindeki en önemli sebeplerinden biri çevresel faktörlerden kaynaklanan hasardır.

Ek olarak, uyku sırasında gözler sürekli güneş ışığı, kuruluk ve hava kirliliği gibi çevresel faktörlere maruz kalır. Geçtiğimiz birkaç on yıl boyunca, beslenme ve göz sağlığı ile ilgili araştırmalarda önemli ilerlemeler olmuştur. Göz doktorları, meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet önerir.

Dünyaya Bakış Açınız Göz Sayesinde

– İnsan gözü, beynimiz ve sinir sistemimizle birlikte dış dünyamızın görüntülerini işlememize izin verir.

Göz özellikle ışıktan, çevresel faktörlere maruz kalmaktan ve yüksek metabolik hızdan kaynaklanan hasara meyillidir.

– Gözün zarar görmemesi için gözlerin seçici olarak konsantre olma özelliği vardır.

Göz sağlığını destekleyen besinler arasında C vitamini, çinko ve bazı bitkiler bulunur. Vücudumuz bu besinleri yapamaz. Bu yüzden onları besin takviyesinden almalıyız.

Hangi Besinler Göz Sağlığını Destekler?

C vitamini meyve ve sebzelerde bulunan bir antioksidandır. Sağlıklı kılcal damarları, diş etlerini, dişleri ve kıkırdakları destekler. C vitamini vücuttaki hemen hemen her hücrede bulunur ve retinadaki konsantrasyonu kandakinden önemli ölçüde yüksektir. Çinko, gözdeki yüksek konsantrasyonlarda bulunan eser bir mineraldir. A vitamininin retinaya taşınmasında kritik bir rol oynar. Çinko eksikliği, zayıf gece görüşüne neden olur.

Lutein, yüksek enerjili mavi ışığın zararlı etkilerini filtrelemeye ve azaltmaya yardımcı olarak hizmet eder, böylece görme keskinliğini iyileştirir. Yaban mersini meyvesinin de antioksidan bakımından zengin olduğu ve göz de dahil olmak üzere sağlıklı kılcal damarların tutulmasına ve retinanın desteklenmesine yardımcı olduğu gözlemlenmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!