Ana sayfa Kadın Hamilelikte İyot Eksikliği Nasıl Bir Soruna Neden Olur?

Hamilelikte İyot Eksikliği Nasıl Bir Soruna Neden Olur?

852
0
Hamilelikte İyot Eksikliği Nasıl Bir Soruna Neden Olur?
Hamilelikte İyot Eksikliği Nasıl Bir Soruna Neden Olur?

Hamilelik süreci, hem anne adayı hem de bebeğin gelişimi için çok önemli olan bir süreç. Bu süreçte yapılan yanlışlıklar hem anne sağlığını etkiliyor hem de bebeğin sağlığını etkilemekte. Burada soruna neden olan en büyük etken yetersiz beslenme ve dengesiz beslenme. Anne adaylarının her açıdan dengeli beslenmesi ve besinlerini mutlaka alması gerekiyor. Mutlaka yeterli miktarda alınması gereken maddelerden birisi de iyot.

Sadece hamilelik sürecinde değil, normal olarak erken kadın fark etmeden insanların günlük iyot ihtiyacını mutlaka karşılaması gerekir. Tiroit bezlerinde doğru çalışmayı sağlamak için bu gereklidir. Fakat iş hamilelik sürecine gelince, iyot tüketiminin önemi iki kart artar. Artık sadece annenin sağlığı değil bebeğinde sağlığı düşünülmeli.

Hamilelik Döneminde İyot Eksikliğinin Oluşturduğu Sorunlar

Anne karnında gelişen bebeklerde 3.aydan sonra tiroit bezlerinin çalışma göstermeye başladığını görürüz. Her ne kadar tiroit bezleri çalışmaya başlamış olsa da yine de annenin yeterli miktarda iyot alması gerekiyor.

Normal şartlar altında günlük olarak 150-160 mikrogram iyot tüketmek yeterli iken, hamilelik döneminde ise bu rakam 200-250 mikrograma kadar çıkar. Bu da demek oluyor ki günlük alım ihtiyacı yükselecek.

Asıl sorun şu ki gerekli olan bu miktarın alınmaması durumunda, bebeğin gelişiminde sorunlar medyana geliyor. Özellikle beyin gelişimi ve sinir sistemi üzerinde yeterli gelişim gerçekleştirilemiyor ve bu da bebeğin kalıcı bir hasar almasına neden olabiliyor.

Hamilelikte iyot eksikliği
Hamilelikte iyot eksikliği

En sık karşılaşılan sorun bebeklerde kalıcı zeka geriliğinin oluşması sorunu. Böyle bir durumla karşılaşmamak için anne adayının beslenmesine çok dikkat etmesi gerekiyor. Yeteri kadar iyot tüketimi için güzel bir beslenme programına sahip olmanın yararı çok.

Anne adayının beslenme alışkanlıklarında sorun varsa, bu durumda yapılması gereken bir beslenme uzmanına ve doktora giderek, düzenli program çıkartılması olacaktır. Bu kalıcı sorunların yaşanmadan, ortaya çıkmadan önüne geçilmesi anlamına geliyor.

Tekrar tekrar söyleyelim ki hangi besinden ne kadar iyot alacağınızı bilmiyorsanız, bunun için mutlaka ama mutlaka doktora başvurun.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!