Ana sayfa Spor Hangisi Daha Yararlı Koşu mu Yürüyüş mü

Hangisi Daha Yararlı Koşu mu Yürüyüş mü

354
0
Hangisi Daha Yararlı Koşu mu Yürüyüş mü
Hangisi Daha Yararlı Koşu mu Yürüyüş mü? Koşu ve yürüyüş gerek sağlıklı olmak için gerekse zayıflamak için en çok tercih edilen spor türleri. Acaba koşu mu daha yararlı yoksa yürüyüş mü? Bu iki spor türünü kalori yakımı, sakatlık riski, sağlığa yararı gibi kıstaslara göre inceleyip kararı size bırakalım.

Koşuda ne kadar kalori yakarsınız? 30 dakikalık bir koşu esnasında be saatte 11.5jkm/s hızla koşmak suretiyle 288 kalori yakarsınız. Aynı sürede ve 6km/s hızla yürürseniz yakacağınız kalori miktarı ise 144 kaloridir. Koşunun sağlığa yararı nedir? Koşu kemikleri güçlendirir. Osteoporuzu engeler kan dolaşımına olumlu etkisi vardır. Yürüyüş ise beden ve ruh sağlığına iyi gelir, şişkinliği azaltır.

Yürüyüş sayesinde mutluluğu artıran endorfin hormonu daha fazla salgılanır. Yürüyüşlerde sakatlanma riski daha azdır. Uzun yürüyüşlerde ayakta topuklarda su toplanması olabilir. Koşuda ise ısınma yapmadan başlanırsa stres kırıkları ve doku zedelenmeleri olabilir.

Vücudu forma sokma açısından yürüyüş vücudun şekillenmesine yardımcı olur. Ancak etkisi uzun zaman sonra ortaya çıkar. Koşu, kalça bel ve bacakların daha iyi biçimlenmesini sağlar. Yürürken ağırlık vermeyen hafif giysileri tercih etmek gerekir.

Yürüyüş esnasında adım ölçer kullanmanız ne kadar yürüdüğünüzü görmenizde faydalı olur. Koşu esnasında rahat hareket etmenizi sağlayan koşu ayakkabısı giymeniz önemlidir.

Sizlerde yukarıda yer alan programı belirtildiği şekilde uygulayarak doğru ve sağlıklı şekilde kilo verebilir. Kısa sürede gözle görülür biçimde vücudunuzdaki değişimleri gözlemleyebilirsiniz. Yukarıdaki maddelerin dışına çıkıldığında pek bir etkisi görülmeyecektir.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!