Ana sayfa Genel Hayatınıza Sağlık Katacak Bilgiler

Hayatınıza Sağlık Katacak Bilgiler

1629
0
Sağlık Katacak Bilgiler

Günlük hayatımızda besinleri hazırlarken bir çok değişik işlem uyguluyoruz. Bu yöntemler gıdaların besleyici değerini artırıp azaltabiliyor. Besinleri hazırlarken bu kurallara uymanız, yeterli ve dengeli beslenmenizde size ve çevrenizdekilere katkı sağlayacaktır.

  • Yapacağınız ekmek, çörek, kurabiye hamurunu mayalandırırsanız besleyici değeri artar. Kullanacağınız kabartma tozu, karbonat ise besinin besleyici değerini azaltır.

Mayalandırmadan yapılan ekmek, çörek gibi besinlerin besleyici değeri, mayalı ürünlerden daha düşüktür.

En besleyici ekmek, özü ve iç kepeği ayrılmamış undan, iyice mayalandırılarak yapılan ekmektir.

  • Yazın annelerimizin taptaze sebzelerden, yoğurttan, undan harmanlayarak yaptığı tarhana, eğer güneşte kurutulursa vitamin değeri azalır. Tarhana gölgede ve üstü örtülü olarak kurutulmalıdır.

  • Severek tükettiğimiz yeşillik ve sebzelerden yapılan salatalar, limon ve sirke eklendikten sonra hemen tüketilmelidir. Limon ve sirkede beklemiş salatalar A ve C vitamin değerlerini kaybederler.

 

  • Buzluktan çıkarılmış ve çözülmüş besinler kesinlikle tekrar dondurulmamalıdır.
  • Buzluktan çıkarılan besinler, mikrodalga ya da oda ısısında değil, buzdolabında çözdürülmelidir. Böylelikle bakteri oluşumunun önüne geçilmiş olur.

  • Süt ve süt ürünleri güneşte ve aydınlık yerde beklerse vitamin değerlerini kaybeder, bozulur.

  • Kuru baklagiller yerden yukarıda, bez torbalarda muhafaza edilmelidir. Bez torbalar rutubet ve küf oluşumun önler. Havadar, rutubetsiz, güneş ışığından uzak bez torbalarda muhafaza edilen kuru baklagillerin raf ömrü daha uzun olur.

  • Kışa hazırlık olarak hepimizin yaptığı konserveler tüketilmeden önce kapaklarında hafif de olsa kabarıklık varsa kesinlikle kullanılmamalıdır. Sağlık için son derece zararlı olmasının yanı sıra ölümcül besin zehirlenmelerine neden olabilir.

Sağlıkla Kalın…

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!