Ana sayfa Genel Helikobakter Pilori Nedir? Zararı Var mı?

Helikobakter Pilori Nedir? Zararı Var mı?

1451
0
Helikobakter Pilori

Bakteriler en genel anlamda ikiye ayrılmakta. Yararlı ve zararlı bakteriler. Yararlı bakterilerin vücudumuzda yeterli sayıda olduğu zaman, olumlu etkisi daha yoğundur ama bir de öyle bir bakteri türleri var ki ölüme kadar götüren hastalıklara neden oluyor. Helikobakter Pilori bu bakterilerden biri.

Mide ve on iki parmak bağırsağına kadar etkileyen bakterinin, sonuçları çoğu zaman ölüm olan hastalıklara yol açtığı da biliniyor. Peki, bu bakteri tam olarak nedir? Nasıl bir hastalığa neden oluyor? Bakalım.

Helikobakter Pilori

Helikobakter Pilori Nedir?

Pilori olarak kısaltacağım bakteri, duodenum ve mide içerisinde belli alanlara yerleşerek yaşıyor. Mikroaerofilik bakteri, ister mideye isterseniz de bağırsağa yerleşmiş olsun bu bölgelerde enflamasyon oluşmasını sağlıyor.

Yani bu kısımda iltihaba ve ülserlere neden olmakta. Bakterilerin birikmesi sonrasında oluşan hastalıklar ise mide ülserinden başlıyor mide kanserine kadar devam ediyor. Genel ortalamalara vurulduğu zaman dünyada yaşayan insanların %50-60’ında bu bakteri bulunmaktadır.

Fakat her insanda bakteri enfeksiyona yol açacak diye bir durum yoktur. Ayrıca her insanda bakteri de birikme olacak diye bir durum da geçerli değildir.

İşin en garip yanı ise Helikobakter Pilori bakterilerinin oluşturduğu enfekte birçok insanda asemptomantik olarak ilerler. Bu nede demek? Şu demek ki herhangi bir belirti göstermez ve açıkçası hastalığı tam olarak anlayamazsınız.

Helikobakter Pilori

Tedavisi Nasıl Yapılmalı?

Tedavisi yapılmadığı durumlarda bu bakteriler kansere kadar uzayan bir sürece neden olabiliyor bunu belirttik. Bunun için tedavi olmak şart. Mide ülseri durumlarında ya da benzer enfeksiyonlarda antibiyotik tedavisi veriliyor. Uygun antibiyotik seçildiği zaman enfeksiyon ortadan kaldırılıyor ve Helikobakter Pilori bakterisinin çoğalması engellenmiş oluyor.

Fakat şunu bilmek gerekiyor ki bu bakteriler midenin kendi PH değerinde bile yaşayabiliyor. Yani ciddi bir tedavi gerekiyor. Bunun için kullanılan antibiyotikler de o hastane şartlarında aldığımız güçlü antibiyotikler. Nereye varmak istediğimi söyleyeyim.

Bu bakteri türünden dolayı gelişen enfeksiyon ve mide hastalıkları için mutlaka ama mutlaka bir hekime başvurmak ve onun önerdiği antibiyotikleri kullanmak gerekiyor. Testinizi yaptırmanız, durumunuzun uzmanlar tarafından değerlendirilmesini sağlamanız ve tedaviye harfi harfine uymanız şart.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!