Ana sayfa Genel Hepatobilier Ultrason Hangi Durumlarda Kullanılır?

Hepatobilier Ultrason Hangi Durumlarda Kullanılır?

1869
0
Hepatobilier ultrason

Standart ultrasonlar, vücudun her bölgesini incelemek için yeterli değildir. Farklı organları görüntülemek ve kontrol etmek adına farklı teknikler farklı ultrasonlar kullanılabilir. Hepatobilier ultrason bunlardan bir tanesi.

Ülkemizde de sıkça başvurulan görüntüleme araçlarından biri olan Hepatobilier ultrason, ne için kullanılıyor ve hangi organları görüntüleyebiliyor daha detaylı olarak bakmak lazım.

Hepatobilier Ultrason Hangi Organı İncelemek için Kullanılır?

Bu ultrasonda amaç karaciğer, safra yolları ve safra kesesinin görüntülenmesini sağlamaktır. Başta karaciğer olmak üzere kontrol sağlanır ve varsa bir olumsuzluk tespit edilerek müdahale edilmesinin önü açılır.

Ultrasonun kullanılması, daha doğrusu doğru bir görüntü verebilmesi için hastanın 8 saat kadar aç kalması gerekir. Bu en az olarak belirtilen süre. Aksi halde doğru bir şekilde görüntüleme olmaz. Yani istenen görüntü alınamayabilir.

Hepatobilier ultrason

Hangi Hastalıkları Tespit Etmek İçin Kullanılıyor?

İlk olarak karaciğerde bulunan hastalıkları tespiti için kullanılmakta. Karaciğer yağlanmasına bağlı olan büyüme, içte ve dışta yer alan kan damarlarının durumu hakkında bilgi alınabilir.

Ayrıca karaciğerde herhangi bir kitle oluşumu varsa ve karaciğer yüzeyinde pürüzler oluşmaya başlamışsa, bunun da görüntülenmesi sağlanır.

Hepatobilier ultrason ile sadece karaciğer görüntülemeleri de alınmaz. Bunun yanında safra yolları ve safra kesesi de görüntülenebilir. Safra kesesinde herhangi bir taş olması ya da safra yollarının kapanmış olması tespit edilebildiği için hasta buna göre tedavi altına alınabilir.

Hepatobilier ultrason

Bunun yanında eğer ki safra kesesi içerisinde herhangi bir polip oluşması gibi bir durum varsa, bu poliplerin de görüntülenmesi sağlanır. Çapı ve nerede bulunduğu gibi görüntülemeler elde edilebilir.

Hepatobilier ultrason ile yapılan görüntülemeler bu şekildedir. Diğer görüntüleme yöntemlerine göre kolay olması ve radyasyon içermemesiyle yaygın bir şekilde kullanılmaya başlayan hepatobilier ultrason görüntülemesi için de yine tabii ki kararı doktorlar veriyor. Hangi hastada uygulanıp uygulanmayacağı, gerekip gerekmediği doktor kararına bağlı.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!