Ana sayfa Genel Her Yönüyle Sağlık Nedir?

Her Yönüyle Sağlık Nedir?

2219
0
Her Yönüyle Sağlık Nedir?

Sağlık, insanların ezelden beri en çok önemsediği ve dikkat etmeye çalıştığı birşeydir. Hastalıklara karşı bazen tıbbi ilaçlar bazen de alternatif tıp dediğimiz yani doğada yetişen meyve, sebze ve faydalı bitkilerin bazen bir arada bazen de ayrı ayrı yenilerek vücudu dış etkenlerden, hastalıklardan ve mikroplardan koruduğu bir tedavi şeklidir.

Elbette tüm insanlar aynı tedavi şeklini kullanarak hastalıklarına çare bulamamaktadır. Kimisi birikmiş stresini attığında, yürüyüşler yaptığında, düzenli spor salonlarına gittiğinde, sık sık gezilere katılarak, sabah, öğlen ve akşam yemeklerinde yedikleri gıdalara dikkat ederek sağlığını sürdürebilmektedir.

Sağlık sadece vücudumuzun herhangi bir yerinde sakatlığın veya hastalığın olduğu bir durum değil aynı zamanda kişilerin ruhen, bedenen ve sosyal yönlerden de huzur, güven ve iyilik halinde olması gerektiği bir durumdur. Ruhsal iyilik, bedensel iyilik ve sosyal iyilik tanımlarını şöyle yapabiliriz;

Ruhsal İyilik

Kişilerin yaşına uygun olarak düşündüğü, düşündüklerini herkesin anlayabileceği şekilde ifade eden, karşıdaki kişinin de söylediklerini anlayabilen, yeri zive zamanına göre ağlayıp gülmesini öğrenen bir kimliğe sahip olarak gerektiğinde karşısına çıkan sorunlarla da mücadele etmeyi ifade eder.

Bedensel İyilik

​​​​​​Tüm vücudumuzu oluşturan hücre, doku ve organlarda anormal bir eksiklik, işlev bozukluğu, vücudun dışardan gelebilen mikroplara sahip olmama halidir.

Sosyal İyilik

Kişinin büyüyüp geliştiği andan itibaren, ergin çağına varıp yaşadığı kültürün farkına varıp ona göre reaksiyon verdiği, nerede nasıl davranacağını ve ona yüklenen sorumluluklarının bilincinde olan, insanlar arasında büyüğüne saygı  küçüğüne de sevgi göstermesini, çevresine de güven, huzur ve barış hali sunmayı ifade eder.

Nasıl Sağlıklı Kalabilirim? 

Öncelikle çok yemek yemek çok sağlıklı oluruz anlamına gelmez çünkü sağlığımızın bozulmasından en büyük oran yediğimiz gıdalarla ilgilidir. Bu yüzden yiyeceğimiz veya yemek isteğimiz gıda ürünlerinin daha uygun hangi ne zamanlarda yenildiğini bilmemiz bize büyük farkındalık kazandıracaktır.

Büyüklerimizin de dediği gibi ”fazla aş ya karın ağrıtır ya da baş”. Sağlığımızın bozulmaması, ruhen, bedenen ve sosyal yönlerden her zaman sağlıklı kalmak için fazla aş değil yeterince aş tüketmeliyiz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!