Ana sayfa Tansiyon Hipertansiyon Nedir?

Hipertansiyon Nedir?

2213
0
Hipertansiyon Nedir?

Tansiyon, atardamarların içerisindeki kan basıncına denmektedir. Kalp kaslarının kasılması durumunda, kan pompalanmaktadır. Tansiyon ölçümleri yapıldığında, küçük-diyastolik, büyük-sistonik kan basıncına dikkat edilir. Tansiyonun yüksek olması durumlarına hipertansiyon denirken, düşük olduğu durumlara ise hipotansiyon denmektedir. Tansiyonun genel değerleri ise toplumsal olarak ortalama 130 ile 80 arasında olmaktadır. Çocuklarda bu durum daha fazla değişim gösterebilmektedir.

Hipertansiyon Nedir?

Normal değerlerinin yükselmesiyle oluşan duruma hipertansiyon denmektedir. Tansiyon değerlerinin yüksek sayılabilmesi için değerlerin 140 ile 90 ve üzeri olması gerekmektedir.

 

Hipertansiyon Neden Olmaktadır?

  • Şeker hastalığı olması durumunda tansiyon yükselir.
  • Aşırı kilolu olmak, obezite yüksek tansiyona neden olmaktadır.
  • Stres ve genetik durumlarda tansiyon yükselme ihtimali oldukça fazladır.
  • Kalp ve damar hastalıklarının olması durumunda hipertansiyon görülme riski fazladır.
  • Aşırı tuz tüketimi, düzensiz beslenmeler, yağlı yiyeceklerin tüketilmesi tansiyonun yükselmesine sebep olmaktadır.

Hipertansiyonun Belirtileri

Yüksek tansiyon genellikle ilk başlarda kendini gösteriyor. Fakat hipertansiyonun belirginleşmesi durumunda kulak çınlamaları, burun kanamaları, sürekli idrara çıkma, şiddetli baş ağrıları, bacaklarda şişkinlikler meydana gelmektedir. Bu belirtiler görüldüğünde hipertansiyon için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Hipertansiyon Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Hipertansiyon tedavisi yapılmadan önce tansiyonun normal derecelerin üstünde olması ve teşhis konulması gerekir. Bu durumda hastaya genellikle yaşam tarzında değişiklikler yapılması önerilir. Bunun yanında doktor isteğine göre bazı ilaç tedavileri de yapılabilmektedir.

Hipertansiyonun Zararları

Hipertansiyon başta beyin olmak üzere, kalp ve böbrek sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bunun dışında ayrıca vücuda bazı zararları bulunmaktadır.

 

Hipotansiyon – Küçük Tansiyon

Hipotansiyon aşırı olmadıkça herhangi bir zarara yol açmaz. Hatta bazı rahatsızlıklarda hipotansiyon olması olumlu anlamda kabul görmektedir. Ancak tansiyonun çok fazla düşmesi durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Doktor bununla ilgili bir tedavi uygun görürse de mutlaka uyulmalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!