Ana sayfa Genel Hızlı Yaşlanma Etkisi Oluşturacak Hatalar

Hızlı Yaşlanma Etkisi Oluşturacak Hatalar

1189
0
Hızlı yaşlanma

Yaşlanmak kaçınılmaz. Nasıl doğum varsa ölüm de aynı oranda gerçek. Doğduğumuz andan itibaren ölümümüze kadar olan süreçte ise sürekli yaşlanmaya devam ediyoruz. Hele ki gençlik döneminden orta yaşa doğru geçerken yaşlanmayı daha iyi hissediyorsunuz. Evet yaşlılık kaçınılmaz ama doğru bir hayat düzeni ile ertelenebilir. Hızlı yaşlanma ya da erken yaşlılık etkilerinden kurtulmak adına hayatınızda bazı düzenlere dikkat edebilirsiniz.

Ne kadar sağlıklı yaşarsanız ve hayatınız ne kadar düzenli ise, hızlı yaşlanma etkisini o kadar arttırırsınız. Peki, ne yapmak lazım? Bu konuda uymamız gereken öneriler neler?

Hızlı Yaşlanmaya Karşı Bunlara Dikkat Edin

Bilimsel araştırmalara göre yapılan değerlendirmeler, bazı hataların gerçek anlamda yaşlandırmayı hızlandırdığını kanıtlıyor. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre bu yanlış hareketlerden bahsedelim.

Aşırı Et ile Beslenmek

Beslenme alışkanlığınız sürekli et tüketmek üzerine kurulu ise, sizin bazı şeyleri değiştirmeniz gerekiyor. Sürekli et tüketmek, yaşlı bir görüntüye bürünmenize neden olabilir.

Böbrek hastalıklarına neden bu şekilde yanlış beslenme, kandaki fosfat seviyesinin yükselmesine neden olduğu için olduğunuzdan daha yaşlı görünmenizi sağlıyor.

Hızlı yaşlanma

Spor Sonrası Duşu İhmal Etmek

Spor yaparken aşırı derecede terleyebilirsiniz. Harekete bağlı olarak ter artacaktır. Fakat spor sonrası aşırı terlemenin sizi yaşlı görüntüye ittiğini söylesek.

Aşırı ter, cildin tahriş olmasına ve zamanla yıpranmasına neden olur. Bu yüzden spor sonrasında terinizi atmak ve cildinizin hızlı yaşlanma etkisini ortadan kaldırmak için duş almayı ihmal etmeyin.

Sürekli Oturarak Çalışmak

Masa başı işlere sahipseniz çok dikkatli olun. Egzersiz sizin için çok önemli. Gün içerisinde hareketsiz 8 saat oturmak, olduğunuzdan daha yaşlı görünmenize neden oluyor çünkü zaten sizi erken yaşlandırıyor.

Hatta yapılan araştırmalar bu şekilde bir hareketsiz yaşamın kromozomların uzunluğunu bile kısalttığını ortaya çıkardı. Hareketsizliğe bağlı hızlı yaşlanma etkisini ortadan kaldırmak için işiniz ne olursa olsun mutlaka gün içerisinde egzersizler yapın.

Hızlı yaşlanma

Sürekli Diyet Değişikliği Yapmak

Eğer diyet yapıyorsanız, bunu zamana yaymalı ve düzenli olarak yapmalısınız. Sürekli diyet değiştirmek, vücudunuzun uyumunun bozulmasına neden olur ve bu da kas kaybına neden olarak hızlı yaşlanma sorununu ortaya çıkarır.

Bu etkenler bile hızlı yaşlanma sorununa neden olmaya yetiyor. Eğer bu etkilere dikkat eder, düzenli beslenir ve spor yaparsanız, yaşlanmanın etkisini en aza indirmiş olursunuz. Ama tabii ki bir yandan da kaçınılmaz son. 🙂 İlla ki yaşlanacaksınız ama yaşlanmanın bile sağlıklı olması gerekiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!