Ana sayfa Genel İdrar Yolu Enfeksiyonu Hastalığına Karşı 5 Önlem

İdrar Yolu Enfeksiyonu Hastalığına Karşı 5 Önlem

1163
0
İdrar yolu enfeksiyonu

Yaz aylarında idrar yolu enfeksiyonu hastalığının neden tavan yaptığını belirttiğimiz bir yazı paylaşmıştık. Bu yazımızda verdiğimiz bilgilerden de yola çıkarak anlıyoruz ki idrar yollarını etkileyen hastalık, hiç küçümsenecek bir hastalık değil.

İlaç alınması, doktor tedavisinin uygulanması ve hastalığın ilerlemeden önüne geçilmesi gerekiyor. Burası çok önemli. Erken tedavi ile hastalığın kötü sonuçlar doğurabilecek kadar ilerlemesini engellemek lazım.

Bu hastalığa yakalandıktan sonraki kısım. Peki ya hastalığa yakalanmadan önce ne yapılmalı? Nasıl önlemler alırsak, hastalığa yakalanma riskini en aza indirmiş oluruz?

İdrar Yolu Enfeksiyonu için Korunma Yolları

Hastalığa yakalanmadan önce alınacak önlemler, sizi sancılı bir süreçten kurtarabilir. Hastalığa yakalanmamak için dikkat edeceğiniz noktalara bir bir bakalım.

İdrar yolu enfeksiyonu

  1. İç çamaşır seçiminde daha çok pamuklu olan iç çamaşırları seçmek gerekiyor. Bu hastalık bakteriler ve mantarlar nedeniyle oluşuyor. Bu nedenle iç çamaşırınızın bakteri üretecek kumaşlardan olmaması gerekiyor ve mümkünse günlük olarak değiştirilmesi gerekiyor. Böylece bakterilerin üremesi de engellenebilir.
  2. Tuvalette hijyeni ilk sıraya alın. Tuvaletler bakteri ve mantarlar için çok uygun ortamlar. Bu ortamları düzenli olarak temizlemeniz ve hijyenine dikkat etmeniz lazım. Unutmayın ne dedik, idrar yolu enfeksiyonu hastalığına neden olan bakteriler ve mantarlardan olabildiğince uzak olmanız lazım.
  3. Genital bölgede kimyasal kullanmak, çok tavsiye edilen bir durum değildir. Kişisel temizliğinize tabii ki dikkat etmeniz lazım ama bunun için kimyasal maddelerden yararlanmak, tersi bir etki oluşturabilir.
  4. Genital bölgeyi olabildiğince temiz tutmaya özen gösterin ve mantar oluşumunu engellemek için kuru tutmaya özen gösterin.
  5. Gün içerisinde mutlaka bol bol su için.

İdrar yolu enfeksiyonu hastalığına karşı alınabilecek önlemlerde bir şey dikkatinizi çekti mi? Genelde hastalığa neden olabilecek bakteri ve mantarların oluşumunu engellemek üzerinde durduk.

İdrar yolu enfeksiyonu

Çünkü bu hastalıkta baş düşmanınız idrar yoluna yerleşen bakteriler ve mantarlar. Özellikle bakterilere karşı dikkat etmek lazım. Yaz sıcağında hastalığın artmasının ana nedeni de zaten tam olarak bu.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!