Ana sayfa Genel İyi Yaşam Mutfağı: Zihni ve Ruhu Sağlıklı Kılan Mutfağa Nasıl Sahip Olunur?

İyi Yaşam Mutfağı: Zihni ve Ruhu Sağlıklı Kılan Mutfağa Nasıl Sahip Olunur?

1503
0
iyi yaşam mutfağı

Tüm dünyada hızla yayılan ”iyi yaşam hareketi” ilginizi mi çekiyor? Bunun için iyi yaşam mutfağı ile harekete geçip, sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz. Detaylar aşağıda!

İyi Yaşam Mutfağı Nasıl Olmalıdır?

mutfak

Sağlıklı bir mutfak için yapmanız gerekenler oldukça basit. Paylaştığımız bilgiler sayesinde sizde iyi yaşam hareketine dahil olabilirsiniz. Böylece, hem vücudunuz hem de ruhunuz sağlıklı kalabilir. Evinizin adeta kalbi olan mutfağınızda neleri değiştirmeniz gerekiyor? Aklınıza takılanların cevabı burada!

  • Şeffaf Olun!

Yiyeceklerinizi dışarıdan görünmeyen dolap veya çekmecelere sıkıştırmayın. Bunu yapmanız; birçok yiyeceği unutmanıza ve yiyeceklerin bozulmasına yol açar. Ana amacınız; her zaman yiyecekleri taze tutmak olsun.

  • Minimalist Davranın ve Mutfağın Işık Almasına Dikkat Edin!

Yaşadığımız alanlar ruh sağlığımızı da etkiliyor. Sıkışık mutfaklar iyi hissetmiyor. Bu yüzden mutfağınızı minimalist bir düşünce ile tasarlamalısınız. İdeal olan; az sayıda cihaz ve küçük hacimli ekipmanlı bir iyi yaşam mutfağı.

  • Mutfağınızda Sosyalleşmeye Bakın!

Ortak faaliyetlere teşvik eden mutfak tasarımları, son yıllarda oldukça popüler. Diğer insanlarla iletişimde kalabileceğiniz, birlikte vakit geçirebileceğiniz bir mutfak alanı ruhunuza iyi gelecektir.

  • Sağlıklı Hava Akışı İçin Gereken Koşulları Oluşturun

İyi yaşam mutfağı sağlıklı hava akışına sahip olmalıdır. Daha az temiz havanın varlığı, daha fazla karbondioksitin mutfağınızda bulunması anlamına geliyor. Bu da sağlığı her yönüyle olumsuz etkiliyor. Doğru havalandırma sisteminin mutfağınızda olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

  • Sağlıklı Malzemeler Kullanın

İyi yaşam hareketinin bir parçası olan mutfak malzemeleri; mutlaka sağlıklı olmalıdır. Tüketmeniz gereken sağlıklı yiyeceklerin bir listesini yapın ve diğer tüm yiyecekleri mutfağınıza sokmayın. Aynı şekilde temizlik malzemeleri konusunda da toksik bileşikler içermeyen ürünleri tercih edin. Mutfak araç gereçleri olarak; genellikle ahşap ve cam ürünleri kullanmaya özen gösterin.

  • Geri Dönüşüme Mutfağınızda Başlayın

Yiyecek atıklarının çevre dostu bir şekilde bertaraf edilmesi önemli bir adım. Sürdürülebilir sağlıklı bir yaşam için geri dönüşüm olayına dikkat etmeniz gerekiyor. Yemek atıklarını gübre haline dönüştürüp, çiçeklerde kullanabilirsiniz. Böylece, ekosisteme katkı sağlamış olacaksınız.

Bikram Yoga Nedir? Faydaları Nelerdir?

NabızTR İnstagram Hesabımızı Takip Edin: @nabiztrcom

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!