Ana sayfa Genel Kahve İçmek Karaciğere Fayda Sağlar mı?

Kahve İçmek Karaciğere Fayda Sağlar mı?

2053
0
Kahve Karaciğer

Kahvenin vücuda faydalı olup olmadığı, yıllardır tartışılan bir konu. Belirlenmiş olan etkilerinin fayda sağlama konusunda yeterli olmadığını söyleyen de var tam tersi olarak vücuda faydalı bir içecek olduğunu ve düzenli olarak tüketilmesinin önerildiğini söyleyen de var. Kahvenin yararı konusunda gündeme gelen ilk tartışma ise karaciğer üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığı.

Düzenli kahve tüketmenin karaciğer üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu söyleyenlerin sayısı hiç az değil. Peki, gerçekten böyle mi? Uzmanların görüşleri neler?

Kahve Karaciğer

Kahve Karaciğere Fayda Sağlar mı?

Uzmanların yaptıkları açıklamalara göre, bu zamana kadar yapılmış tüm araştırmalar bir sonuca çıkarım gösteriyor. Araştırmalardan elde edilen sonuç şu ki kahve aslında karaciğer sağlığı için oldukça önemli.

Özellikle karaciğer yağlanmasına karşı etkili olduğu söylenen kahvenin, yağlanmış olan karaciğer üzerinde iyileştirme etkisi bulunuyor. Standart olan karaciğer yağlanması üzerinde olumlu bir etki zaten var ama asıl olarak NASH denen, tip 2 karaciğer yağlanmasına karşı onarıcı bir etkisi olduğu söyleniyor.

Siroz riskini bile azaltma etkisi olduğu söylenen kahvenin, bağırsak üzerinde önemli bir etkisi vardır. Bağırsaktaki mikrobiyotikleri etkileyip, karaciğerin yağ depolamak yerine yağ salınımı yapmasını sağlayan kahvenin içerisindeki kafestol ve kafein maddelerinin bunun üzerinde etkisi oldukça fazla gibi gözüküyor.

Kahve Karaciğer

Tabii ki bu konuda bilimsel araştırmalar devam ediyor ama aynı zamanda kahve içerisindeki antioksidan maddelerin de karaciğer onarımında etkili olduğu biliniyor.

Böyle değerlendirildiği zaman, uzmanlar günde 2 fincan kadar kahve tüketmeyi öneriyor diyebiliriz. Fakat burada önemli noktalar var. Öneriler kahveler filtre ve sade Türk kahvesi. Farklı bir besin takviyesinin yapıldığı ürünler sağlık açısından olumlu değil olumsuz etki yapıyor. Özellikle süt tozu kullanımı olumsuz bir etki oluşturuyor.

Yağlanmayı gidermeyi bırakın, süt tozu kullanılması yağlanmaya neden oluyor. Vanilya, karamel gibi besinler için de aynı şey geçerli. Tüm bunlardan yapacağımız çıkarım şu ki kahve içmek karaciğere faydalıdır. Hele ki yağlanma olması durumunda yenileyici bir etkisi vardır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!